Sowa z recyclingu Artur Bordalo

Sowita dawka street artu

Co powstanie z zużytych części  i niepotrzebnych odpadów? Ogromna ozdoba w postaci sowy. Portugalski artysta Artur Bordalo po raz kolejny udowodnił, że przestrzeń miejska to miejsce idealne dla sztuki.


Sowa z recyclingu Artur Bordaloźródło: demilked.com

W imię street artu

Po przemianie torowisk w wielobarwne dzieła sztuki Bordalo II postanowił stworzyć kolejne nietypowe dzieło tym razem w portugalskim mieście Covilhã, gdzie odbywa się coroczny festiwal WOOL poświęcony sztuce miejskiej. Rzeźba powstała z odpadków, które odpowiednio zaaranżowane i pomalowane tworzą ogromną rzeźbę o nazwie „Oczy sowy”.

Sowa z recyclingu Artur Bordaloźródło: boredpanda.com

Drugie życie starych części

Mimo że sama sowa już wzbudza ogromne zainteresowanie i podziw ze strony przechodniów, warto zwrócić uwagę również na materiały, które zostały wykorzystane przy jej konstrukcji. Oczy tworzą dwie stare opony od traktora, zaś pozostałe elementy to metalowe części samochodowe, stare rury oraz inne sprzęty i plastiki znalezione przez Artura Bordalo. Idea recyclingu została zachowana w 100%.

Sowa z recyclingu Artur Bordaloźródło: boredpanda.com

Ukryta symbolika

Wybór sowy jako elementu aranżacji przestrzeni miejskiej wcale nie jest przypadkowy. Jak twierdzi artysta, w ten sposób chciał wprowadzić symbol nauki i kultury do krajobrazu, w którym głównym elementem są stare i porzucone budynki. Użyte materiały również mają swoje znaczenie. Jako pozornie niepotrzebne już nikomu rzeczy znalazły zupełnie inne, równie funkcjonalne zastosowanie.

Sowa z recyclingu Artur Bordaloźródło: demilked.com

Przestrzeń publiczna a sztuka

Wprowadzenie do miasta niekonwencjonalnych form sztuki jest bardzo dobrym pomysłem. Takie projekty często nie tylko zdobią zaniedbane obszary, ale i dają im drugie życie, przywracając je mieszkańcom. Warto przy aranżacji nowoczesnych przestrzeni miejskich znaleźć miejsce dla artystów, którzy chcą mieć swój udział w ich tworzeniu.

Sowa z recyclingu Artur Bordaloźródło: boredpanda.com

Sowa z recyclingu Artur Bordaloźródło: demilked.com