Słoneczne Motyle na ścianie w Forum Gdańsk

Słoneczne Motyle to nazwa nowej, 14. instalacji artystycznej w Forum Gdańsk. Dzieło na skutek pozornego ruchu Słońca na niebie tworzy unikatowy zestaw cieni optycznych rzucanych na ścianę przez obiekty w kształcie motyli.

Jest to pierwsza tego typu instalacja artystyczna w Polsce. Aby uzyskać zamierzony efekt artystka musiała dokonać precyzyjnych obliczeń i połączyć je ze specjalną techniką, dzięki której wizja mogła się ziścić.
Instalacja artystyczna Słoneczne motyle (z ang. Sun-Sensing Butterflies) nawiązuje do bioróżnorodności ogrodów znajdujących  się na terenie kompleksu Forum Gdańsk. Autorką dzieła jest Izabela Bołoz. – Światło słoneczne odgrywa istotną rolę w tej instalacji. To dzięki niemu stalowe, kolorowe motyle rzucają na ścianę cienie swoich skrzydeł, ujawniając fantazyjne ornamenty. Ich wielkość i kształt zmieniają się w zależności od godziny i pory roku – informuje Dominika Górniak z Galerii Your Art Maison. – Efekt zależy zatem od promieni słonecznych padających na przestrzeń, w której zainstalowane jest dzieło. Rano cień optyczny jest długi i rozciągnięty, w południe mniejszy i wyraźny. Współpraca człowieka z naturą, oparta na szacunku do niej oraz na precyzyjnych pomiarach pozwala na uzyskanie unikatowych wzorów – wyjaśnia Dominika Górniak. I dodaje: – Warto zobaczyć wariację tworzoną Słońcem.
źródło: Biuro Prasowe Forum Gdańsk