ścieżka rowerowa van Gogha

Ścieżka w wersji light

Piękne iluminacje i bezpieczeństwo na drodze mogą iść w parze. Projekt holenderskiej ścieżki rowerowej stworzony przez Daana Roosegaarde to innowacyjne rozwiązanie w przestrzeni miejskiej inspirowane gwieździstym niebem.


ścieżka rowerowa van GoghaŹródło: thisiscolossal.com

Nie bez powodu drogę nazwano imieniem holenderskiego postimpresjonisty Vincenta van Gogha. Po pierwsze droga rowerowa o długości prawie 1 kilometra biegnie przez Brabancję, gdzie urodził się artysta. Drugim powodem jest sama kompozycja, która według jej autora Daana Roosegaarde ma przypominać jedno z najsłynniejszych dzieł mistrza „Gwiaździsta Noc”.

ścieżka rowerowa van GoghaŹródło: thisiscolossal.com

Cały sekret w tworzeniu drogi dla rowerzystów tkwi w połączeniu tkanki miejskiej z najnowszymi technologiami. Akumulatory świateł LED ładują się za dnia za pomocą baterii słonecznych, a efekty widoczne są po zapadnięciu zmroku. Tak rozświetlony szlak wytacza drogę cyklistom, wprawiając ich w zachwyt i zadowolenie.

ścieżka rowerowa van GoghaŹródło: boredpanda.com

Daan Roosegaarde tłumaczy swój projekt słowami, że w ten sposób chciał oddać swoją definicję techno-poezji, wyjątkowego połączenia ideologii i technologii. Stworzona w Holandii droga rowerowa jest tylko jednym z przykładów działań projektanta, który pragnie tworzyć różnorodne formy interaktywne z wykorzystaniem współczesnych technologii.

ścieżka rowerowa van GoghaŹródło: studioroosegaarde.net

Odpowiednia aranżacja przestrzeni miejskiej coraz częściej wymaga kreatywnego podejścia do projektowania. Urbaniści powoli zwracają się w kierunku nietypowych rozwiązań w przestrzeni publicznej, biorąc pod uwagę nie tylko potrzeby mieszkańców, ale i walory estetyczne. Cały ten zabieg sprawia, że natura w mieście nabiera nowego, nowoczesnego znaczenia.

ścieżka rowerowa van GoghaŹródło: designboom.com

ścieżka rowerowa van GoghaŹródło: studioroosegaarde.net

ścieżka rowerowa van GoghaŹródło: studioroosegaarde.net