Plebiscyt
Schody do pokoju

Schody do pokoju

16 października 2013


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Bez względu na szerokość geograficzną wszyscy lubimy, gdy otoczenie jest przyjazne i kolorowe. Nie inaczej jest w Syrii, która niedawno stała się miejscem nietypowego manifestu pokojowego.

 Schody do pokojuŹródło: www.thisiscrisp.net

Nie od dziś wiadomo, jak bardzo ważne jest dla nas kolorowe otoczenie. Często wspominamy o akcjach, które mają rozweselić nasza przestrzeń. Pamiętacie ukwiecone schody w sycylijskim Calta Girone? Jeśli nie, zajrzyjcie tu. Podobną akcję przeprowadzono niedawno w Syrii.

Mieszkańcy tego państwa od lat żyją w strefie wojny. Ich rzeczywistość to głównie szare, zniszczone budynki i poczucie stałego zagrożenia.

 Schody do pokojuŹródło: www.junk-culture.com

Aby nieco odmienić te przygnębiające realia, grupa studentów – „Jood”, kierowana przez profesora architektury Salmo Al-Batal, pomalowała wieloma kolorami długie schody w syryjskim mieście Deir Ateih.

Młodzież chciała w ten sposób wnieść nieco koloru w życie Syryjczyków, udowodnić, że mimo trudności, życie toczy się dalej. Powstała w ten sposób osobliwa manifestacja pacyfistyczna, która nie popiera żadnej ze stron, ale dociera do wszystkich, niezależenie do poglądów politycznych.

 Schody do pokojuŹródło: www.designboom.com

Wydawało by się, że to po prostu kolorowe schody. Jednak na tle szarego Deir Ateih tworzą one mocny kontrast, nie tylko ze względu na barwę, ale również długość i wysokość – wcinają się w potężne zbocze, więc trudno ich nie zauważyć.

Schody do pokojuŹródło: www.designboom.com

W ten sposób przestrzeń publiczna stała się nośnikiem pokojowych idei, nawet wobec toczącej się od dawna wojny domowej.

 Schody do pokojuŹródło: www.designboom.com

Obecnie na ulicach syryjskich miast trudno jest dostrzec uśmiechniętych ludzi, jednak jest szansa, że kolorowa instalacja choć na chwilę odmieni tę szarą rzeczywistość. I oby tak dalej!

 Schody do pokojuŹródło: www.junk-culture.com

 

 

« »

Dodaj komentarz