Plebiscyt
Rowerem ponad dachami

Rowerem ponad dachami

19 marca 2014


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Najprawdziwsza rowerowa autostrada ponad ziemią, która liczy sobie 10 tras rozciągających się 220 km długości, swobodnie miesząca nawet 12000 cyklistów na godzinę. Abstrakcja? Już nie!

SkyCycleŹródło: www.miastamaniak.pl

Pod koniec 2013 roku w Londynie ogłoszono projekt SkyCycle – rowerowej autostrady nad ulicami miasta. Ten spektakularny pomysł spotkał się z dobrym przyjęciem władz i mieszkańców stolicy Wielkiej Brytanii, jednak szacowane koszta inwestycji stawiają jej realizację pod znakiem zapytania.

SkyCycleŹródło: www.spisanievip.com

A jest w co inwestować. SkyCycle to 220 km bezpiecznej trasy rowerowej, która w żadnym miejscu nie przecina dróg przeznaczonych dla samochodów ani pieszych. Droga ma zostać zawieszona na platformach ponad istniejącymi już torami kolejowymi i prowadzić poprzez najważniejsze miejsca w Londynie.

SkyCycleŹródło: www.inhabitat.com

To niesamowicie skomplikowane przedsięwzięcie, dlatego jeśli jego realizacja w ogóle dojdzie do skutku, trasami rowerowymi będziemy mogli przejechać się dopiero w roku 2035

SkyCycleŹródło: www.cntraveller.com

Rower to sprawdzony sposób, który sprawia, że przestrzeń miejska staje się bardziej dostępna, w przeciwieństwie do samochodów nie wymaga znaczących inwestycji, jest ekologiczny i poprawia kondycję. Projekty takie jak SkyCycle pozwolą ograniczyć smog i zanieczyszczenie wielkich miast – nawet jeśli na ich realizację przyjdzie nam długo czekać – warto.

Co ciekawe, podobny pomysł narodził się ponad sto lat temu w Kalifornii, jednak specjalna droga dla jednośladów nie została nigdy ukończona z powodu… zanikającej mody na rowery. Upłynął przeszło wiek, a sytuacja staje się całkowicie odwrotna, mamy nadzieję, że projekt SkyCycle doczeka się realizacji!

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=HgiEspxp9PQ[/youtube]

« »

Dodaj komentarz