Plebiscyt
Rośliny we wnętrzach

Rośliny we wnętrzach

19 czerwca 2012


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Mała powierzchnia zieleni w otoczeniu budynków skłania projektantów i inwestorów również do wprowadzenia roślinności do wnętrz w szerszym zakresie.

Rozbudowane kompozycje w budynkach biurowych, siedzibach firm i urzędów mają podnosić standard przestrzeni wewnętrznej, pełnić funkcję reprezentacyjną, a także pozwalać pracownikom i gościom na kontakt z zielenią, również w okresie zimowym. Umieszczenie roślin właśnie we wnętrzach wymaga dobrej znajomości gatunków i ich wymagań. Największym problemem wydaje się zapewnienie im wystarczającej ilości światła. Dochodzi do tego jeszcze problem z przesuszonym powietrzem w klimatyzowanych pomieszczeniach, czy zastosowanie odpowiedniej wilgotności danego podłoża.

Źródło: https://www.flickr.com/

Bez wątpienia rośliny stosowane we wnętrzach wymagają od nas starannej pielęgnacji, ponieważ łatwo możemy dopuścić do tego, że zamiast zdobić, będą szpecić. Dlatego najlepiej wykorzystać te gatunki, które są łatwe w uprawie i pielęgnacji, np. figowiec benjamiński, czy monsterę dziurawą. Najefektowniejsze rośliny do dużych pomieszczeń będą te z grupy bambusów lub inne rosnące w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Wymagają one jednak częstego zraszania wodą oraz doświetlenia, co może być kłopotliwe.

Źródło: https://www.flickr.com/

Przydatne do urządzenia takiej przestrzeni mogą okazać się duże ozdobne donice Benito lub kaskadowe konstrukcje kwiatowe firmy Terra®, które można ustawić nie tylko w holu lub na zewnątrz budynku, ale także np. w biurze czy sali konferencyjnej.

Źródło: Archiwum Terra

Źródło: Archiwum Terra

Źródło: Archiwum Terra

Źródło: Archiwum Terra

Powierzchnia ogólnodostępnych terenów zieleni w miastach z pewnością będzie ulegać dalszemu zmniejszeniu, dlatego coraz większą rolę będą odgrywać odpowiednio zagospodarowane zielenią niewielkie przestrzenie zamknięte w tym dziedzińce, tarasy, podwórka, a ogrody na dachach lub ogrody na ścianach wertykalne ogrody – będą coraz bardziej popularne i z chęcią wykorzystywane w celach ozdobnych.

Jeśli ze starannością i wiedzą podejdziemy do tego tematu, to zielone przestrzenie wewnętrzne wpłyną nie tylko na podniesienie walorów estetycznych tej przestrzeni, ale również wpłyną pozytywnie na mikroklimat i warunki życia ludzi w całej aglomeracji.

« »

Dodaj komentarz