Rośliny w pracy

14 grudnia 2012
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

W dzisiejszym, pędzącym i dość zwariowanym świecie nie wszyscy znajdują czas, aby odpowiednio zadbać o wystrój swojego biura. A tym bardziej, aby we wnętrzach pojawiły się naturalne akcenty. Jak więc najprościej wprowadzić naturę do pracy?

FREEEN_fotoŹródło: archiwum Terra

Jak wiadomo, rośliny mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Co więcej, zwiększają wilgotność powietrza, tworzą doskonałe warunki do twórczej i wydajnej pracy, a co najważniejsze: wpływają na poprawę wizerunku firmy. W miejscu pracy, w którym znajdują się rośliny produktywność zwiększa się o 10 do 15 proc., a o 12 proc. zmniejsza się liczba popełnianych przez pracowników błędów.

Dlaczego więc nie skorzystać z takiej okazji i nie wprowadzić natury do pracy?

Niektórym wydaje się, że rośliny w biurach pełnią jedynie funkcję dekoracyjną. Oczywiście, tak też jest, ale naukowcy już dawno udowodnili, że mają także pozytywny wpływ na człowieka. Badania przeprowadzone na japońskich studentach potwierdziły, że osoby przebywające w otoczeniu roślin czuły się lepiej, a co więcej: efektywniej pracowały.

W przestrzeni, w której znajduje się zieleń, atmosfera zmienia się na bardziej przyjazną. Nie bez powodu po męczącym dniu pełnym pracy lubimy udać się na spacer, popatrzeć na naturę, odprężyć się wśród zieleni. Niepozorne rośliny pełnią więc w naszym życiu dość istotną rolę. Dlatego powinny być naturalną częścią, każdego pomieszczenia biurowego, tak jak lampy, krzesła czy szafy.

Jakie rośliny będą nadawać się do biura?

Oczywiście, te które są najmniej wymagające. Nie potrzebują częstego podlewania czy szczególnej opieki. Powinny lubić mało nasłonecznione pomieszczenia i suche powietrze. Ważne jest, aby takie rośliny nie były podatne na choroby oraz szkodniki. Gdy będziemy wybierać rośliny, zwróćmy uwagę na to czy posiadają ozdobne liście. Jest to o tyle ważne, iż będą zdobić naszą przestrzeń przez cały rok.

Odpowiednie dla powyższych warunków będą: zamioculcas, nazywany żelazną rośliną, elegancki skrzydłokwiat, zielistka, wężownica, która z łatwością pochłania szkodliwe substancje z powietrza, a także palma koralowa, która doskonale będzie wyglądać w dużej donicy.

A jeśli mowa o pojemnikach, to w czym najlepiej posadzić roślinę?

Modne są ostatnio zielone ściany, tak zwane wertykalne ogrody. W Polsce nadal niezbyt często spotykane, ale na Zachodzie to bardzo popularny sposób na wprowadzenie zieleni do wnętrz.

wertykalne ogrodyŹródło: inhabitat.com

Ale jeśli jesteśmy fanami standardowych rozwiązań w niecodziennym wydaniu, topodświetlane duże donice będą dla nas doskonałe. Rośliny prezentują się w nich znakomicie, co więcej to designerski element, który z łatwością wzbogaci nasze wnętrze i doda mu charakteru.

podświetlane doniceŹródło: archiwum Terra

podświetlane doniceŹródło: archiwum Terra

Podsumowując, rośliny to wspaniały akcent dekoracyjny – jest to prawda znana już od czasów starożytnych. Warto więczatrudnić” rośliny do zadań specjalnych i czerpać z nich ogromne korzyści.

Dodaj komentarz