Rośliny w łazienkach – do wyboru, do stylu i koloru!

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Myślisz o odświeżeniu wyglądu swojej łazienki? Nic nie ożywi wnętrza lepiej niż natura, szczególnie w najprostszej możliwej postaci – roślin domowych!

bujna-roslinnosc-w-lazience

To łatwo dostępny, uniwersalny i tani dodatek do łazienki, a jego aranżacja i późniejsza pielęgnacja rozbudzą Twoją kreatywność.

W końcu hodowla roślin to też znakomity pomysł na mini hobby! Jak widać, z uprawy roślin w łazienkach są same korzyści. Sprawdźmy zatem, jak najlepiej dobrać wybrane rośliny do stylu Twojej łazienki i Twoich potrzeb.

Jakie rośliny najlepiej hodować w łazience?

Mikroklimat panujący w łazienkach – duża wilgotność i ciepło – idealnie odpowiada warunkom hodowli wielu roślin. Wielu, czyli jednak nie każdym. Warto więc sporządzić podręczny indeks kwiatów doniczkowych z pomocą których będziemy stylizowali nasze łazienki.

Jeżeli posiadasz łazienkę z oknem, masz całkiem spory wybór roślin do jej udekorowania! Szukasz gatunków popularnych, a zatem pełniących rolę skromnego, choć wyrazistego zielonego akcentu? Do tej roli znakomicie się nadają dracena, papirus, fikus czy kalatea.

Bardziej ozdobne będą rośliny kwitnące (bromelie, fiołek afrykański czy nieśmiertelny storczyk) lub efektownie się prezentujące: filodendron pnący, adiantum promieniste, maranta, epipremnum złociste, nefrolepis czy wreszcie palma koralowa.

Twoja łazienka jest słabo oświetlona? Niewymagające pod względem pielęgnacji są chociażby zielistka, zamiokulka i sansewieria, a z bardziej ozdobnych skrzydłokwiat. Możesz je hodować NAWET w łazience bez okna!

Patent polega na tym, aby posiadać dwa egzemplarze takich roślin i wymieniać ich „dyżur’ w łazience raz na tydzień. Dzięki temu otrzymają wymaganą dawkę światła, a Ty długotrwały efekt dekoracyjny.

rosliny-w-lazience-styl-skandynawski

Pochwała prostoty!

Już samo pojawienie się zieleni uatrakcyjni przestrzeń, dlatego nie musisz wyszukiwać specjalnie ozdobnych doniczek czy wymyślnych kompozycji , a zasada „mniej znaczy więcej” zatriumfuje po raz kolejny.

Pojedyncza donica z kwiatem może się znaleźć na parapecie okna, szafce umywalkowej lub, jeśli Twój wybór padł na wyjątkowo dorodny okaz flory, bezpośrednio na podłodze. Do wysokich mieszkań szczególnie warto polecić rośliny pnące się (filodendron pnący lub epipremnum złociste), które podwieszone pod sufitem znakomicie wypełnią ziejącą pustką przestrzeń.

Alternatywą dla kwiatów doniczkowych są oczywiście kwiaty cięte. Sezonowe bukiety lub pojedyncze gałązki wniosą świeżość i naturalny aromat! Dobrze się zaprezentują w tradycyjnym wazonie lub w szklanych buteleczkach (np. w popularnych słojach Mason).

roslina-w-kuli

Bujne aranżacje kwietnych łazienek

A co jeśli natura, roślinność ma być nie drobnym uzupełnieniem kompozycji, ale dominującym elementem całościowej aranżacji, jej główną ozdobą? Projektanci mają jak zwykle do zaproponowania kilka nietuzinkowych rozwiązań!

Prawie 4 lata temu Japończyk Makoto Azuma zaprezentował projekt „Time of moss”, czyli dywan z mchu. Choć ten niecodzienny element wyposażenia wnętrz mógłby się znaleźć w każdym pomieszczeniu, wydaje się, że najlepiej by się sprawdził w łazienkach. Pomyśl tylko o dotyku świeżego mchu pod stopami zaraz po skończonym prysznicu!

Hodowla roślin to świetny pretekst na małe DIY – co powiesz na zorganizowanie mini lasu wewnątrz… słoika? Lub innego przezroczystego pojemnika. Im efektywniejsze naczynie, tym ciekawszy rezultat wizualny zyska Twoja łazienka! Warto taką ozdobę wyeksponować i przygotować dla niej specjalne miejsce , na przykład na okrągłym stoliku.

Szczęśliwi, którzy mieli okazję podziwiać tak zwane „wertykalne ogrody” – imponujący widok! Charakteryzują się tym, rośliny sadzone są specjalnych konstrukcjach przy ścianach budynków . Są atrakcją turystyczną , jak choćby dla CaixaForum, czyli centrum sztuki i kultury w Madrycie.

caixa-forum-w-madrycie

Podobny wizualnie efekt można już osiągnąć w swoim domu! Firmy specjalizujące się w produkcji takich „zielonych ścian”, jak np. Terrawall, udostępniają kompleksowe systemy instalacyjne pozwalające na szybkie sadzenie roślin i ich łatwą pielęgnację.

Można się zasugerować projektem z Madrytu i postawić jednolitą ścianę kwiatów w swojej łazience (wykorzystując ją do wyznaczenia stref funkcjonalnych!) albo… zbudować ramę z roślin wokół lustra bądź wyznaczyć dla takiej ozdoby wąska przestrzeń, którą uatrakcyjni monotonną ścianę wyłożoną prostymi płytkami.

Tu uwaga – nie wszystkie rośliny lubią bezpośredni kontakt z wodą (np. fiołek afrykański), dlatego należy dokładnie się zapoznać z warunkami pielęgnacji roślin wybranych do łazienki.

Szukając oryginalności, ostatecznie możesz sięgnąć po nietypowe doniczki. Posadź kwiaty w kubkach, drewnianych skrzynkach po warzywach, vintage naczyniach lub kamiennych misach!

Rośliny w łazienkach: styl skandynawski lub industrialny.

Choć style minimalistyczne w łazience opierają swoją urodę na wyważonych i jednolitych kolorystycznie aranżacjach, może im grozić zbytnia próżnia, która pozbawia wnętrze charakteru.

Wprowadzanie roślin do łazienki w stylu skandynawskim to doskonały pomysł – w końcu projekty tego typu zawsze hołubią naturalnym inspiracjom, a obecne w nim beże i szarości uzupełnisz intensywna zielenią – choćby w formie roślin o niewielkich gabarytach, jak adiantum, maranta czy paprocie.

Z kolei dla stylu industrialnego rośliny będą interesującym kontrapunktem, wypełniającym pustą i zazwyczaj ciemną przestrzeń. Wystarczy pojedynczy kwiat, ale wpisujący się w ogólny wystrój. Intensywnie czerwone liście kaladium świetnie wypadną w łazience o czarnych ścianach, a filodendron, cibora czy epipremnum wśród płytek typu subway i metalicznych dodatków.

Jeśli posiadasz łazienkę rządzoną według prawideł salonu kąpielowego, cięte kwiaty lub choćby pędy zielonego bambusa to prawdziwy must have. W końcu nie od dziś wiadomo, że zieleń uspokaja i sprzyja relaksowi!

rosliny-w-lazience

Kwietne inspiracje zamiast roślin.

Gdyby z jakiś względów żywych roślin w łazience nie chcesz lub mieć nie możesz, jest na to rada! W pierwszej kolejności proponujemy rozważyć grafiki lub plakaty prezentujące liście palmy czy inne lubiane przez Ciebie skarby natury. Niektórzy decydują się na wodoodporne tapety i kawałek lasu czy łąki umieszczają pod kabiną prysznicową! Ostatecznie możesz wybrać wazon dekoracyjny przeznaczony do suchych kompozycji.

Wpis gościnny autorstwa Piotra Murawskiego współredaktora bloga Łazienkaplus, a prywatnie wielbiciela funkcjonalnych rozwiązań i pięknych wnętrz.

lazienka plus=

Nasz blog łazienkowy jest miejscem, w którym gromadzimy pomysły i ciekawostki związane z urządzaniem łazienek, kuchni oraz tym, jak funkcjonuje nasz sklep "od zaplecza". Choć na co dzień wspieramy Cię specjalistyczną wiedzą i praktycznymi wskazówkami dotyczącymi urządzania łazienek, tutaj znajdziesz zdecydowanie luźniejsze zagadnienia: lifestyle, dekoracje do wnętrz, DIY i wiele więcej.

 

Zapisz


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

3 komentarze do “Rośliny w łazienkach – do wyboru, do stylu i koloru!”

  1. Nie myślałem nigdy o tym, by wykorzystać rośliny w łazience, ale przyznaję, że wygląda to naprawdę ciekawie. Myślę, że jednak kluczowa jest tutaj obecność okna? Chyba w zaciemnionej łazience ciężko byłoby utrzymać rośliny w dobrym stanie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz