Rośliny – nasi sprzymierzeńcy

Jesteśmy przekonani, że nic nie wprowadza nas w pozytywny nastrój tak, jak spędzanie wolnego czasu na łonie natury.

Jeżeli jednak nie zawsze możesz pozwolić sobie na wycieczki do lasu lub na łąkę, postaw na rośliny w swoim najbliższym otoczeniu – w domu lub ogrodzie. Przekonaj się sam, jak zbawienny wpływ ma zieleń roślin ozdobnych.

Zabierając się za uprawę roślin w zaciszu własnego domu, nie musisz startować z pozycji eksperta od roślin doniczkowych. Spokojnie, istnieje wiele gatunków roślin, które są bardzo łatwe w pielęgnacji i nie wymagają wiedzy z zakresu botaniki na poziomie akademickim. Oto kilka przykładów roślin, które są idealnym wyborem, jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem.

Kaktusy (Cactaceae)

Kaktusy to niewymagające i niedrogie (ich cena waha się od 5 do 10zł) rośliny, wystarczy im mocno nasłonecznione miejsce i umiarkowana ilość wody. Jeśli zdarza Ci się zapomnieć o podlaniu roślin, kaktus na pewno Ci to wybaczy.

Wężownica gwinejska (Sansevieria)

Wężownica gwinejska, nazywana żelazną szablą, ze względu na bardzo dużą tolerancję na złe warunki. To niezwykle popularna roślina doniczkowa, często możemy ją spotkać w wielu domach, centrach handlowych czy biurach. Cechuje ją długowieczność oraz umiarkowane zapotrzebowanie na wodę.

Scindapsus złoty (Scindapsus aureum)

Scindapsus złoty, zwany także Epipremnum aureum, jest jednym z łatwiejszych w uprawie pnączy, który w domowym zaciszu może rosnąć przez wiele długich lat. Z powodu swojej budowy, proponujemy posadzić go w donicy wiszącej, z którą stworzy piękną, wiszącą kompozycję. Roślina lubi jasne, ale nie mocno nasłonecznione miejsca, i umiarkowaną ilość wody.

Jeśli jesteś bardziej doświadczony w uprawie roślin doniczkowych, postaw na ciekawe i niespotykane gatunki, które zaskoczą Twoich gości, a ich pielęgnacja przyniesie Ci wiele satysfakcji i radości.

Aukuba japońska (Aucuba japonica)

Jedna z popularniejszych roślin zimozielonych, które nie zrzucają liści na zimę. Z tego powodu są wrażliwe na zimno, wymagają stanowisk nasłonecznionych, a jeśli zdecydujesz się posadzić je na ogrodzie, również osłoniętych przed wiatrem. Wymagające w uprawie, odwdzięczają się dużymi walorami dekoracyjnymi.

Pachystachys (Pachystachys lutea)

Pachystachys, inaczej zwany żółtą beloperone, to krzew naturalnie rosnący w Ameryce Południowej, gdzie osiąga do 1m wysokości. Uprawiany w warunkach domowych, przy wykorzystaniu inhibitorów wzrostu, nie przekracza 50cm. Dzięki pięknym, żółtym listkom kwiatowym, spomiędzy których wystają białe kwiaty, roślina ta jest niezwykłą ozdobą mieszkań. Wymaga częstego podlewania i stałego poziomu wilgotności gleby.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom uprawa roślin ozdobnych od dzisiaj nie będzie miała przed Wami żadnych tajemnic! A zatem do dzieła – wybierajcie, sadźcie, podlewajcie i cieszcie się codzienną dawką zieleni i pozytywnego nastroju!

Make it Home

Zakupy w Internecie to dzisiaj codzienność – oszczędność czasu, siły, cierpliwości, a bardzo często i pieniędzy. Nie musisz wychodzić z domu, by kupić donicę, lampę, a nawet fotel. W makeithome.pl znajdziesz wszystko, czego szukasz dla domu i ogrodu – niekończąca się skarbnica oryginalnych inspiracji stoi przed Tobą otworem!

Zdjęcia: fotolia

Zapisz

Zapisz