Rośliny doniczkowe: naturalne filtry powietrza w mieszkaniach

Donica Elho Brussels Diamond High
Odpowiednio dobrane domowe rośliny doniczkowe mogą skutecznie oczyszczać powietrze w naszych mieszkaniach, w których może być więcej szkodliwych substancji niż na zewnątrz – przekonują specjaliści NASA.

„New York Times” pisze, że w NASA badano jakie substancje lotne w otaczającym powietrzu mogą się przedostać do marsjańskie łazika podczas jego wędrówki po Czerwonej Planecie. Niektóre z nich znajdują się również w pomieszczeniach na Ziemi. Przy okazji sprawdzono, że przynajmniej 15 roślin domowych może je pochłaniać, a przynajmniej zmniejszyć ich stężenie w naszych mieszkaniach.

Donica Ricola TerraForm

Ustalono, że rośliny doniczkowe mogą działać jak domowy filtr powietrza i usuwać takie substancje lotne jak rakotwórcze benzeny, trójchlorek etylu (chlorowa pochodna metanu) oraz formaldehyd (aldehyd mrówkowy, który w normalnych warunkach jest gazem duszącym i silnie trującym).

Formaldehyd często gromadzi się m.in. w zasłonach i klejach. Benzen występuje w farbach i dymie tytoniowym. Z kolei trójchlorek etylu znajduje się w wielu domowych środkach czystości.

jak-usunać-kurz-z-roślin-doniczkowych

Z badań NASA wynika, że substancje te najlepiej usuwa diabelski bluszcz, roślina łatwa w hodowli, która szybko rośnie i nie potrzebuje częstego podlewania. Jego marmurkowe liście osiągają nawet do 35 cm szerokości. Wydajnym filtrem powietrza są także lilie doniczkowe, pleomele, gerbera daisies oraz Sansevieria trifasciat, najpopularniejsza odmiana Sansevierii nazywanej „językiem teściowej” (o dużych mieczowatych liściach osiągająca do 1 m wysokości).

Według dra Clifforda W. Bassetta, alergologa z New York University School of Medicine, dobrze jest mieć w domu przynajmniej jedną z takich roślin na 10 m kwadratowych pomieszczenia.

„Często rozmawiamy z naszymi pacjentami jakie trzymają w domu zwierzęta, jakie stosują nawilżacze i odświeżacze powietrza, tymczasem znacznie lepszym sposobem mogą być naturalne rośliny doniczkowe” – podkreśla specjalista.

 

(PAP)

zbw/ ula/

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

zdjęcie główne: www.makeithome.pl

zdjęcia: www.fotolia.com, www.makeithome.pl