Rośliny balkonowo-rabatowe

25 kwietnia 2012
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Ciepła słoneczna pogoda zachęca do ukwiecania naszych balkonów i rabatek. Ale nie śpieszmy się, ponieważ nasze kwiaty mogą przemarznąć!

W naszym klimacie większość gatunków, które należą do tej grupy, nie jest odporna na mrozy. Dlatego możemy zacząć je uprawiać dopiero po 15 maja. Dotyczy to również popularnej pelargonii, która pochodzi z południowej Afryki i uwielbia ciepłe słoneczne dni. Są to królowe wśród roślin balkonowych, są również kwiatami idealnymi do uprawy w przestrzeni miejskiej. Często poleca się je początkującym ogrodnikom, gdyż nie wymagają wielkiej opieki i znoszą mniej staranne podlewanie.

kaskadowe konstrukcje kwiatoweŹródło: Archiwum Terra

Drugim popularnym kwiatem jest petunia powszechnie nazywana surfinią. Petunia jest kwiatem naturalnie rosnącym na terenie Brazylii i Argentyny. Hoduje się ją na masową skalę w wielu krajach, dlatego otrzymano wiele odmian. Są one coraz bardziej odporne na niesprzyjający klimat oraz nowe choroby. Ich kwiaty mają wiele kolorów, bywają odmiany dwukolorowe. Nadają się dla osób, które wtajemniczyły się już w pielęgnację kwiatów. Petunie potrzebują regularnej pielęgnacji, w tym dokarmiania specjalnymi nawozami dla petunii oraz umiarkowanego podlewania. Sadzi się je w maju z gotowych sadzonek, które można kupić lub samemu wyprodukować.

Jest jeszcze begonia, walory ozdobne posiadają zarówno kwiaty, jak i liście tej rośliny. Nasz balkon pięknie ozdobi szczególnie begonia o zwisających pędach, ale inne odmiany też doskonale nadają się na balkon. Begonię sadzi się na kwietnikach dywanowych, rabatach, obwódkach. Dobrze również wyglądają wkomponowane w kaskadowe konstrukcje kwiatowe – wieże kwiatowe.  Begonia nadaje się też do skrzynek balkonowych i okiennych. Najlepszym tłem dla niej jest zielony, przystrzyżony trawnik. Można ją sadzić w kompozycjach z innymi roślinami jednorocznymi: dobrze wygląda w zestawieniu z żeniszkami, lobelią albo heliotropem.

A Wy jakie kwiaty uprawiacie na balkonach?

kaskadowe konstrukcje kwiatoweŹródło: Archiwum Terra

kaskadowe konstrukcje kwiatoweŹródło: Archiwum Terra