Rekola: tak Czesi odkrywają miasta

11 maja 2016
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Uniknij zgiełku, rozruszaj mięśnie i odkryj miasto, dołączając do społeczności jedynego takiego rowerowego systemu Rekola. Poznaj czeskie miasta z innej perspektywy!

rekola (4)Źródło: www.citiesintransition.eu

Wszystko, czego potrzebujesz, by stać się częścią społeczności Rekola to… smartfon. Członkostwo w tej jedynej takiej społeczności kosztuje mniej niż 140 zł w skali całego roku – czy to nie niewielka cena za taką wygodę?

Jak korzystać z systemu? Wystarczy, że pobierzesz specjalną aplikację, zarejestrujesz się, a następnie wybierzesz i zlokalizujesz na mapie różowy rower. Teraz musisz go „odblokować”, używając kodów użytkownika i już możesz ruszać w podróż. Zwiedzaj miasto, odwiedź przyjaciół, rób co tylko zechcesz i pozostaw rower dokładnie tam, gdzie Ci wygodnie!

rekola (3)Źródło: www.citiesintransition.eu

Gdy tylko dotrzesz już do miejsca przeznaczenia, wszystko co musisz zrobić, by „zaparkować”, to zablokować rower i zaznaczyć go na tej samej mapie aplikacji, od której sam zacząłeś swoją podróż.

Czym różni się czeska Rekola od innych podobnych systemów wypożyczania rowerów? Przede wszystkim swoją prospołeczną stroną. Przedsięwzięcie działa na zasadzie non-profit, nie wymaga stosowania blokad rowerowych i pozwala oznaczać pojazdy na mapie. Co ciekawe, wiele z tych rowerów zostało przekazanych w darze dla akcji! Mało atrakcji? Dodajmy jeszcze tylko, że spora część dwukołowców posiada specjalny nadajnik GPS, poprzez który użytkownik łączy się z Internetem i zgłasza swoje pomysły na ulepszanie przestrzeni sześciu wybranych czeskich miast.

rekola (2)Źródło: www.citiesintransition.eu

Jeśli tylko odwiedzicie czeską stolicę, koniecznie wybierzcie się na przejażdżkę różowymi społecznymi rowerami. Jakże przyjemniej jest eksplorować miasto z poziomu „dwóch kółek”! Czekamy na podobne akcje w Polsce 🙂

Odwiedź stronę projektu: www.rekola.cz