Redesign a przestrzeń miejska

20 stycznia 2014
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Stationsstraat jest handlową arterią belgijskiego miasta Sint-Niklaas. Tutaj zieleń współgra z ruchem ulicznym, a różnorodność materiałów tworzy przyjemny akcent w szarej codzienności. To jest właśnie redesign.

StationsstraatŹródło: www.ladezine.com

Stationsstraat to kręgosłup handlowego rejonu miasta. Ulica ma 600 m długości i 14 szerokości, została opracowana jako zielona, zakupowa promenada o spójnym charakterze. Przed rewitalizacją przestrzeń nie zachęcała do spędzania w niej czasu – po przeprowadzeniu zmian, w roku 2013, okolica zmieniła się nie do poznania.

StationsstraatŹródło: www.sint-niklaas.be

Obecnie ulica Stationsstraat jest strefą wyłączoną z ruchu samochodowego, mogą się poruszać nią piesi oraz rowerzyści. W razie potrzeby samochody są przepuszczane, w czym pomaga mała architektura miejska, głównie ruchome słupki.

StationsstraatŹródło: www.sint-niklaas.be

StationsstraatŹródło: www.landezine.com

Centralna strefa funkcjonalna nowego placu obejmuje parking samochodowy, strefę zieleni, w której to właśnie rośliny i nowoczesne meble miejskie grają główną rolę. To nie wszystko, bo trzy wodne kaskady oraz lustrzana fontanna dopełniają niesamowitego efektu.

StationsstraatŹródło: www.sint-niklaas.be

Dokładne zaprogramowanie strefy funkcjonalnej pozwoliło uzyskać wiele miejsca dla drzew. Podziemna część ulicy jest wentylowana, nawadniania, tak, by zewnętrzna część sprzyjała rozwojowi roślin. Dokładnie wpasowane w przestrzeń drzewa, kwietniki miejskie, liczne gatunki zimozielone – wszystko po to, by ulica wyglądała efektownie zarówno latem, jak i w okresie zimowym.

StationsstraatŹródło: www.landezine.com

Nowoczesne rozwiązania pozwoliły wprowadzić odpowiednią ilość światła. Te dekoracyjne lampy tworzą przyjemną atmosferę i pozwalają bezpiecznie przemierzać miasto. Niekiedy trudno nawet je zauważyć – są idealnie wkomponowane w ławki, chodniki i wodne kaskady.

StationsstraatŹródło: www.landezine.com

Redesign to nowy trend, który sprawia, że przestrzeń staje się bardziej przyjazna. Przeprojektowanie otoczenia minimalizuje ilość zatłoczonych ulic na rzecz skwerów i placów zapewniających relaks, gdzie zieleń miejska koi zmysły mieszkańców…

StationsstraatŹródło: www.landezine.com

Kiedy doczekamy się większej ilości podobnych projektów w Polsce?

StationsstraatŹródło: www.landezine.com

Dodaj komentarz