Jak zaaranżować przestrzeń miejską. Część II

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Wszystkie elementy małej architektury decydują o wizerunku miejsca, w którym się znajdują. Wpływają na nastrój, wygodę i komfort życia mieszkańców. Tworzą  swojego rodzaju naturalną wizytówkę miasta.

Ale jak poprawnie i efektownie zaaranżować przestrzeń miejską? Jak sprawić, aby miasto było ciekawe i przyciągało?

Opracowując strategię promocji miast władze coraz częściej uwzględniają w niej nowy, współczesny element – design miejski. O jakości przestrzeni publicznej  decydują wszystkie ulokowane w niej meble miejskie, czyli stałe i niestałe elementy architektury o niewielkiej skali, stanowiące wyposażenie ulic, placów, itd. Są to najczęściej: ławki, lampy, wiaty, kioski, ale też  kosze na śmieci, stojaki na rowery, słupki, łańcuchy, itp.

Natomiast stałym elementem architektury miejskiej są budynki, najczęściej  będące mało atrakcyjnym, szarym akcentem miasta. Można je jednak w łatwy sposób zmienić. Są na to sposoby dość czasochłonne i wymagające często pomocy architekta, dekoratora, albo ekipy budowlanej. Łatwiejszym i szybszym sposobem  poprawy wyglądu budynków, sklepów, hoteli, a  także domów prywatnych będzie nadanie im naturalnego piękna – w postaci  kwiatów!

Coraz częściej w polskich miastach,  w miejscach trudnych do ukwiecenia,  pojawiają się charakterystyczne kaskadowe konstrukcje kwietnikowe – wieże kwiatowe, oraz kwietniki wiszące na lampach. To dzięki kwiatom zmienia się wizerunek naszego miasta. Kwiaty w mieście to znakomity sposób na uatrakcyjnienie swojej przestrzeni miejskiej.

Warto do miasta wprowadzić konstrukcje kwiatowe wiszące czy stojące składające się z popularnych roślin uprawianych często w naszych skrzynkach balkonowych i na naszych tarasach. To właśnie pelargonie będą również dobrze wyglądać wkomponowane w przestrzeń miejską. Znoszą zarówno silne nasłonecznienie, jak i półcień. Należą do roślin dość odpornych na choroby i szkodniki. Gdy inne gatunki zmarnieją, puste miejsce w skrzynce można wypełnić, sadząc właśnie pelargonie – gwarantuje to ładny wygląd miast.

A oto kilka możliwości zastosowania pelargonii w mieście:


Pełne menu ukwieceń dostępne na: kompleksowausluga.pl

Dodaj komentarz