Przestrzeń miejska dla Seniora

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Najnowsze badania nie pozostawiają wątpliwości: zieleń miejska ma ogromne znaczenie dla zapewnienia zdrowych i komfortowych warunków życia Seniorów.

wieże kwiatowe TerraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Opracowania Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dowodzą, iż polski emeryt nie stroni od aktywności, co potwierdza panujący w całej Europie trend. W ten sposób zachowują oni dobry stan zdrowia i na dłużej pozostają aktywnymi członkami społeczności. Badania przeprowadzone już w 2007 roku przez Światową Organizację Zdrowia wykazały, iż w przestrzeni miejskiej dla seniorów liczy się przede wszystkim:

  • Czyste, pełne świeżego powietrza oraz cienia tereny zielone. Zadbane kwietniki miejskie.
  • Mała architektura miejska dostosowana do potrzeb osób starszych: wygodne ławki, zadaszone stoliki
  • Gładkie powierzchnie, równe chodniki bez utrudniających poruszanie krawężników, windy, rampy
  • Łatwy dostęp do toalet i miejsc do wypoczynku
  • Sygnalizacja świetlna dostosowana do tempa poruszania się seniorów
  • Wyraźne oznakowanie poziome i pionowe

wieże kwiatowe TerraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Jak wykazały badania Australijskiego Uniwersytetu Zachodniego w Sydney (University of Western Sydney), Seniorzy, którzy mają do dyspozycji powyższe udogodnienia, znacznie rzadziej cierpią na schorzenia wieku podeszłego, a także sporadycznie zapadają na cukrzycę typu drugiego. Ponadto mniej licznie sięgają po tytoń i przykładają większa wagę do odpowiedniego odżywiania. Znacznie częściej mogą się również poszczycić nienaganną kondycją fizyczną.

wieże kwiatowe TerraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Z myślą o potrzebach Seniorów warto zadbać o odpowiednią ilość kolorowych akcentów, drzew i krzewów zwiększających ilość tlenu i dających niezbędny cień. W miejscach, w których trudno naturalnie występującą roślinność sprawdzą się kaskadowe konstrukcje kwietnikowe, które z powodzeniem stworzą najlepsze warunki dla Seniorów: są źródłem przyjemnego cienia i tworzą miłą dla oka dekoracje.

wieże kwiatowe TerraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Podobne zastosowanie mają duże donice miejskie – nasadzone w nich drzewa efektownie wyglądają, są w stanie wyprodukować znaczne ilości tlenu, co pozwala odetchnąć świeżym powietrzem nawet w centrum miasta.

donica gio tondo terraformŹródło: www.terraform.pl

donica gio tondo terraformŹródło: www.terraform.pl

Badania wykazały, iż dla Seniorów istotne są łatwo dostępne miejsca wypoczynku – donica Plane Ring z powodzeniem łączy funkcję miejskiego siedziska i donicy kwiatowej. Pozwala na chwilę odetchnienia w otoczeniu kwiatów, co szczególnie liczy się dla osób w podeszłym wieku.

Donica Plane Ring TerraFormŹródło: www.terraform.pl

Zieleń w mieście powinna być zaplanowana tak, by spełniać potrzeby wszystkich uczestników życia społecznego – od najmłodszych, aż do najstarszych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by innowacyjne rozwiązania służyły również Seniorom – zasługują na to!

donica gio tondo terraformŹródło: www.terraform.pl

wieże kwiatowe Terra
Źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Dodaj komentarz