Pracowite pszczoły

Pracowite pszczoły


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Powszechnie wiadomo, że pszczoły zapylają kwiaty, a ich użądlenie boli bardzo mocno. Jednak czy zdajemy sobie sprawę, ile zawdzięczamy pszczołom w naszym codziennym życiu?

pszczoły

źródło: www.inhabitat.com

Choć może się wydawać, że jest ich mnóstwo w naszej przestrzeni, fakty są niestety zupełnie inne. W Polsce żyje około 470 gatunków dziko żyjących pszczół, ale aż ponad 220 z nich grozi wyginięcie. Niestety, takie są statystyki. Jedną z przyczyn takiego stanu jest zanieczyszczanie powietrza.

pszczoły

źródło: www.pinterest.com

A lista zalet istnienia pszczół w ekosystemie jest bardzo długa. Przede wszystkim zapylają rośliny, które dają ludziom jedzenie oraz te, które są podstawą wielu gałęzi przemysłu. Kawa, olej, bawełna to produkty używane przecież na co dzień. Co więcej, na podstawie miodu wyprodukowanego przez pszczoły, naukowcy są w stanie zanalizować stan zanieczyszczenia powietrza! Gdyby nie praca pszczół, nasze życie wyglądałoby zupełnie inaczej, dlatego warto zadbać o ich egzystencję i ich nie zabijać.

pszczoły

źródło: www.spirit-animals.com

Pszczoły same z siebie nigdy nie są agresywne wobec człowieka. Robią to wyłącznie w obronie własnej, ponieważ po użądleniu od razu umierają. Jeśli pszczoła wleci do pokoju, zachowanie spokoju i poczekanie, aż sama go opuści, jest jak najbardziej wskazane. Jakiekolwiek próby schwytania owada, będzie przez niego odbierane jako próba ataku. Co zrobić, aby pomóc pszczołom? Oto kilka porad:

  1. Przy sadzeniu kwiatów, warto wybrać te nektarodajne
  2. Stosowanie tylko naturalnych nawozów
  3. Stworzenie zakątka w ogrodzie bez ludzkiej ingerencji oraz budowa gniazd dla pszczół
  4. Uprawianie roślin miododajnych
  5. Nieuprawianie tzw. roślin inwazyjnych

pszczoły

źródło: www.drphaneendra.blogspot.com

1 komentarz do wpisu “Pracowite pszczoły”

Dodaj komentarz