Pomysł na… ogród zimowy

23 lutego 2015
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Za oknem mróz, śnieg i wiatr, dlatego tym chętniej zaglądamy do ogrodu zimowego. Tylko tutaj można się schronić przed zimnem lub uciec przed gorącym słońcem, stale ciesząc się obecnością natury:

ogród zimowy (8)Źródło: www.pola87.blogspot.com

Organizacja przestrzeni

Ogród zimowy to wbrew pozorom nie otwarta przestrzeń na zewnątrz, ale wydzielony fragment domu, rzadziej autonomiczna altana. Obalić należy również skojarzenia wynikające z jego nazwy: taki typ ogrodu można użytkować nie tylko zimą, ale przez okrągły rok, zarówno jako miejsce relaksu pośród zieleni, ale również jako gabinet, salon czy jadalnię.

1192181177-32442_02 Źródło: www.wintergarten-ratgeber.de

Najpopularniejszym sposobem zakładania ogrodów zimowych jest zabudowanie narożnika domu, należy jednak pamiętać, że przy powierzchni powyżej 25 metrów2 wymagane jest pozyskanie zgody na budowę. Przeszklona bryła na jednej ze ścian domu skutecznie uatrakcyjnia jego bryłę i powiększa przestrzeń użytkową.

ogród zimowy (11)Źródło: www.interiordesign2014.com

Meble i donice kwiatowe

Ogród zimowy może, ale nie musi być wypełniony roślinnością. Może być komfortowym miejscem wypoczynku lub jadalnią z widokiem na przestrzeń. Obecność roślin nie jest jednak możliwa bez pojemników. W ogrodzie zimowym sprawdzają się duże donice, które pomieszczą rozłożyste, egzotyczne okazy. Odpowiednim ich dopełnieniem są nowoczesne meble marki Slide, które ze względu na swój oryginalny design nie tylko pozwolą wygodnie wypocząć, ale będą ciekawym akcentem dekoracyjnym.

meble slide donice designerskie x-potŹródło: www.makeithome.pl

Zarówno donice kwiatowe, jak i meble Slide wykonano z polietylenu, są więc lekkie i łatwe w konserwacji, a to najważniejsze cechy, jakich wymaga się od ogrodowego wyposażenia.

designerskie meble slide 2Źródło: www.makeithome.pl

Roślinność

Decydując się na rośliny, warto pamiętać, że dużą część stanowią tu przeszklone ściany i bardziej wrażliwe na zimno okazy wymagają dodatkowej opieki.

bamboo slide ogród zimowyŹródło: www.terraform.pl

Nie oznacza to jednak, że w ogrodzie zimowym nie można stworzyć egzotycznego zakątka. Wystarczy odpowiednia izolacja ścian i ogrzewanie, tak by utrzymać odpowiednią wilgotność i wymianę powietrza, a także stałą temperaturę około 20°C, optymalną zarówno dla ludzi, jak i roślin. Duża ilość światła słonecznego stwarza dobre warunki dla roślin tropikalnych, ale również rodzimych odmian, które spędzają zimę pod dachem.

designerskie donice elgo roundŹródło: www.terraform.pl

Oświetlenie

Dobrze oświetlony ogród zimowy jest przyjemnym miejscem relaksu, ale stwarza również odpowiednie warunki dla tropikalnych roślin. Zimą warto doświetlać go przez kilka godzin dziennie za pomocą klasycznych lamp lub postawić na bardziej efektowne rozwiązania, jakim są podświetlane donice. Ciekawym rozwiązaniem są również lampy Moon od Nuno’ni, które ze względu na kształt kuli i dowolny kolor podświetlenia, wprowadzą do zimowego ogrodu namiastkę magicznego klimatu.

podświetlane donice TerraFormŹródło: www.terraform.pl

podświetlane doniceŹródło: www.terraform.pl

Okna nie mogą być jednak stale wyeksponowane na światło słoneczne – zwłaszcza latem, gdy jest ono szczególnie mocne. Zasłony lub rolety są jak najbardziej na miejscu!

ogród zimowy (1)Źródło: www.shelterness.com

Woda

W ogrodzie zimowym warto stworzyć oczko wodne, miniaturową kaskadę lub inny zbiornik. Jego obecność pozwoli utrzymać optymalną wilgotność powietrza, ale również, ze względu na kojący szum wody, umożliwi relaks dla duszy. Więcej o wodzie w ogrodach przeczytasz tutaj – klik.

meble slide designŹródło: www.makeithome.pl

ogród zimowy (10)Źródło: www.taras-balkon.pldonica Pasubio Alto Light Terraform.plŹródło: www.terraform.pl

ogród zimowy (7)Źródło: www.krisha.postroyforum.ru

Dodaj komentarz