Pomysł na… ogród zen

Pomysł na… ogród zen


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Zwiedziliśmy już ogród formalny i wiejski, czas więc na kolejną część cyku o sposobach aranżowania ogrodów. Tym razem zatrzymamy się w Azji, by poznać styl zen.

pomysł na ogród zenŹródło: www.inspirum.com.pl

Skąd wziął się styl zen?

Szkołę tworzenia ogrodów w stylu zen zawdzięczamy Chińczykom, których nauki doskonale przyjęły się również w Japonii, gdzie spotkała się ze szczególnym upodobaniem szogunów. Sztuka zen rozwijała się buddyjskich klasztorach, w miejscach, w których spokój umysłu i wewnętrzna równowaga jest priorytetem. Te czynniki najbardziej wpłynęły na to, jak obecnie postrzegany jest ten sposób organizowania przestrzeni (nie tylko ogrodowej!).

donice terraform etlantaFoto: www.terraform.pl

Estetyka ogrodów w stylu zen to potęga prostoty. Właśnie skromność i wyrzeczenie się wygód jest konsekwencją postrzegania rzeczywistości przez buddystów. Tak narodziła się szkoła tworzenia ogrodów chwalących naturę taką, jaką jest w swojej pierwotnej postaci, bez wprowadzania zbędnych poprawek i dekoracji.

pomysł na ogród zenŹródło: www.skydesigns.us

Organizacja przestrzeni

Głównym motywem ogrodu może być więc powykręcana przez wiatry sękata sosna lub niewielka , przeciętna roślinka: zawsze są to elementy, którym najczęściej nie poświęcamy uwagi. Wynika to z roli, jaką pierwotnie miały pełnić ogrody zen: ich rolą jest umożliwiać medytację, koić zmysły i uspokajać ciało, aby procesy te nie były niczym zakłócone, należy zrezygnować z nadmiaru dodatków, które rozpraszają umysł.

pomysł na ogród zenŹródło: www.httpfoter.com

Architektura ogrodu zen również sprzyja medytacji: nawet kamienie mają obłe kształty, gdyż geometryczna forma mogłaby budzić niepokój. Łagodna linia spotykana jest również w charakterystycznych dla Azji mostków.

pomysł na ogród zenŹródło: www.httpfoter.com

Kolorystyka i roślinność

Miłośników barw i roślin może zarazić to, że w ogrodzie zen brakuje kwitnących krzewów i kwiatów. Dominują tu barwy takie jak zieleń trawników, szarość piasku i kamieni, brąz konarów i drewna. Ogród z zasady jest suchy, nie powinno w nim strumyków ani oczek wodnych, ich rolę pełnią tworzone na żwirowym podłożu wzory nawiązujące do fal.

pomysł na ogród zenŹródło: www.fineartamerica.com

Ciekawostka: możesz założyć ogród zen… na domowym parapecie. Podpowiemy Ci, jak to zrobić:

Materiały:

  • Drewniana tacka o wymiarach około 45/30 cm i wysokości 4-5 cm.
  • Drobny, jasny piasek: wystarczy podłoże do akwarium lub zwykły drobny piasek z zewnątrz.
  • Małe drewniane grabie: znajdziesz je w kwiaciarniach, ewentualnie posłuż się dziecięcym akcesorium z plastiku lub użyj kuchennego widelca.
  • Gładkie kamienie: znajdziesz je w zbiornikach wodnych, np. stawach i jeziorach.

Sposób wykonania:

  • Piasek przesyp do tacki do połowy jej wysokości.
  • Ułóż kamienie, pamiętaj, aby wszystkie z nich były widoczne.
  • Za pomocą grabek lub widelca wykonaj na piasku wzory. Płynnymi ruchami rąk narysuj koła, łuki… i puść wodze wyobraźni – ta część to sposób na relaks i osiągnięcie harmonii umysłu.

pomysł na ogród zenŹródło: www.imgkid.com

pomysł na ogród zen
Foto: www.usagg.com

pomysł na ogród zen
Foto: www.introkultura.pl

pomysł na ogród zenŹródło: www.zen-garden.org

Dodaj komentarz