Pomysł na… ogród wodny

16 lutego 2015
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Tym razem ogrodowa inspiracja jest nieco nietypowa. Główną rolę grają tu nie rośliny ani gleba.. lecz szeroko pojmowana woda. Zanurzmy się w morzu pomysłów na ogród wodny:

aquaglobo terraformŹródło: www.terraform.pl

Nie sposób założyć ogród i cieszyć się jego pięknem bez wody. To właśnie ona jest źródłem życia i jest niezbędnym elementem, niezależnie od charakteru zielonego zakątka.

ricola nunoniŹródło: www.nunoni.pl

Skąd wziął się ogród wodny?

Szkoła tworzenia wodnych ogrodów powstała już w starożytności, znano je już w III tysiącleciu p.n.e.! Woda była nieodłączną częścią wiszących ogrodów królowej Semiramidy w Babilonie, a przez całe wieki jej rola w kształtowaniu zieleni nie zmalała, a wręcz wzrosła. Szum wody koi zmysły i pozwala się zrelaksować, już sama obecność zbiornika pozwala na kontakt z naturą, nawet jeśli zaaranżowany jest w ogrodzie w centrum miasta.

ogród wodnyŹródło: www.chameleongardens.co.uk

Organizacja przestrzeni

Założenie ogrodu wodnego nie należy do najłatwiejszych, jednak efekt końcowy jest wart wysiłku. Co ważne, nawet jeśli nie dysponujemy znacznym metrażem, niewielką fontannę lub oczko wodne, można z powodzeniem stworzyć nawet na balkonie czy tarasie. W przypadku większych powierzchni można puścić wodze wyobraźni i dowolnie bawić się formą przestrzeni – bez problemu założymy tu staw lub kaskadę wodną.

ogród wodnyŹródło: www.chekel.co

Roślinność

Odpowiednio dobrane rośliny nie tylko stworzą piękne tło dla wody, ale również poprawią jej jakość. Istnieją gatunki, również podwodne, które wpływają na czystość zbiornika, filtrując go. W mniejszych oczkach wodnych 2/3 powierzchni warto zarezerwować dla roślin, z tego 1/3 powinny stanowić gatunki podwodne. Sprawdzają się okazy takie jakie jak moczarka kanadyjska lub rdestnica kędzierzawa – nie zmienią one wyglądu stawu, ale natlenią wodę i stworzą warunki bytowania dla ewentualnych ryb.

ogród wodnyŹródło: www.tapetus.pl

W „sferze bagiennej” sprawdzi się kaczeniec błotny, pałka wodna lub niezapominajka błotna. W ten sposób można ciekawie dopełnić naturalnego charakteru zbiornika a także zaprosić do niego owady, np. ważki.

ogród wodnyŹródło: www.forumogrodnicze.info

Z kolei w modernistycznym ogrodzie wodnym nie liczą się rośliny, ale elementy architektoniczne. Nie może zabraknąć elementów z polietylenu, stali, a także kamieni o regularnych, geometrycznych kształtach. Niezbędne jest jednak dostosowanie charakteru zbiornika do wyglądu domu i jego otoczenia – liczy się elegancja i prostota.

aquaglobo terraformŹródło: www.terraform.pl

Oświetlenie

Woda jest ciekawym narzędziem do kreowania przestrzeni, ale jej walory najlepiej wydobywa odpowiednie światło. W zależności od dobranego oświetlenia, może zdawać się łagodna, niedostępna i surowa lub nawet nieco surrealistyczna. Stosując unoszące się na wodzie lampy AquaGlobo od Slide można łatwo dopełnić aranżacji wodnego ogrodu, a jednocześnie dostarczyć nieco światła do całego ogrodu.

aquaglobo terraformŹródło: www.terraform.pl

Ze względu na swój okrągły kształt, lampy AquaGlobo sprawiają wrażenie miniaturowych księżyców, a po zanurzeniu w wodzie, całość nabiera bajkowej oprawy. Podczas dobierania oświetlenia dla ogrodu wodnego, trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę na solidną instalację elektryczną – tylko taka pozwoli stworzyć oryginalną, ale przede wszystkim bezpieczną dekorację.

aquaglobo terraformŹródło: www.terraform.pl

aquaglobo terraformŹródło: www.terraform.pl

aquaglobo terraformŹródło: www.terraform.pl

aquaglobo terraformŹródło: www.terraform.pl

1 komentarz do wpisu “Pomysł na… ogród wodny”

Dodaj komentarz