Plebiscyt
Pomysł na… ogród formalny

Pomysł na… ogród formalny

12 stycznia 2015


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Rozpoczynamy cykl zielonych inspiracji – już teraz zaplanujcie z nami swój wymarzony ogród, a za kilka miesięcy przekształćcie go w rzeczywistość! Na początek: styl formalny.

ogród formalnyŹródło: www.adriancolston.wordpress.com

Jeśli cenisz sobie elegancję, symetrię i dokładnie zaplanowaną przestrzeń – jest to propozycja dla Ciebie. Tworząc ogród w stylu formalnym (zwanym też stylem francuskim), podporządkujesz sobie naturę i nadasz zieleni swoją własną formę.

ogród formalnyŹródło: www.easyhiker.co.uk

Do dzieła!

Skąd wziął się styl formalny?

Pierwowzory ogrodów francuskich powstawały już w starożytności, a ich kontynuacją były ogrody zakładany w epoce renesansu. Do Polski trend usystematyzowanej zieleni przybył do z Francji w XVIII wieku, zdobywając serca wszystkich miłośników symetrii, ładu i porządku. W tym wysublimowanym stylu urządzone są m.in. słynne Ogrody Watykańskie oraz Ogrody Wersalu.

ogród formalnyŹródło: www.podroze.gazeta.pl

Organizacja przestrzeni

Tu nie ma miejsca na niekonsekwencje – całość podlega ścisłym regułom, jest idealnie symetryczna, z wyraźnie wytyczonymi granicami poszczególnych parcel. Trudno tu szukać miękkich linii i łuków, dominują kąty proste i regularne, geometryczne formy. Wszystkie, ścieżki prowadzą do centralnego punktu, a którym najczęściej usytuowana jest dekoracyjna mała architektura, poidełko lub posągi. Droga do sedna to liczne „zielone pomieszczenia”, które tworzą doskonale przystrzyżone szpalery – jest to przecież ogród skierowany „do wewnątrz”, jego struktura nawiązują często do architektury pobliskich budynków mieszkalnych.

ogród formalnyŹródło: www.wytworniatlenu.pl

Układ roślin na rabatach jest dokładnie zaplanowany. Zarówno kolorystyka, wymagania, jak i wygląd kwiatów podlegają ścisłym regułom. Rabaty, na których kwitną, są wyraźnie odseparowane od dokładnie przystrzyżonych kwietników.

ogród formalnyŹródło: www.akarwat.pl

Stworzenie ogrodu formalnego to niezwykle trudne przedsięwzięcie. Wymaga nie tylko dokładnego planowania, ale nieustannej pracy nad tym, by stale ujarzmiać naturę. Niskie żywopłoty, stanowiące granice parcel, muszą być równo przystrzyżone. Tutaj liczą się zdolności artystyczne: stworzenie charakterystycznych dla tego stylu, przestrzennych form, to naprawdę trudne zadanie.

ogród formalnyŹródło: www.thedailycannibal.com

Rytm ogrodu wyznaczają geometryczne ścieżki, doskonale równe żywopłoty oraz perfekcyjnie zaplanowane rabaty. Dobrym pomysłem na zaakcentowanie poszczególnych parcel są duże donice obsadzone powtarzającymi się odmianami roślin lub krzewami. Zawsze należy pamiętać o tym, by były w tym samym stylu i kolorze, ustawione symetrycznie, najlepiej po obu stronach osi.

10325774_742841305766190_827988717519714708_nŹródło: www.terraform.pl

Kolorystyka

Ogród formalny to nie miejsce na szaleństwa. Kolorystyka roślin, pojemników, małej architektury ogranicza się do stonowanych odcieni, które nie zdominują przestrzeni. Niezbędne jest poczucie dobrego smaku i umiejętność doskonałego zharmonizowania każdego elementu: donice kwiatowe w odcieniu bieli lub szarości, detale z kamienia, zielone żywopłoty i roślinność mogą stworzyć doskonałą kompozycję – wymaga to jednak wiele pracy!

10551123_763190993731221_7025145641265501676_nŹródło: www.terraform.pl

Roślinność

Podstawę ogrodu formalnego stanowią gatunki zimozielone, które stosunkowo łatwo poddają się formowaniu. Zalecane są głównie cisy, ligustry oraz bukszpany. Linia drzew to odmiany o regularnej budowie (kulistej lub stożkowej): klon zwyczajny, wiśnia pospolita i jałowce. Kwiaty nie grają tu wielkiej roli, ale warto uzupełnić kompozycję kilkoma gatunkami roślin okrywowych.

www.ciekawaferajna.4umer.plŹródło: www.ciekawaferajna.4umer.pl

« »

1 komentarz do wpisu “Pomysł na… ogród formalny”

  1. Wszystkie ogrody przedstawione na zdjęciach są kapitalne i fantastycznie się na nie patrzy, ale ogrom pracy jaki trzeba włożyć w osiągnięcie takich efektów w ogrodzie powoduje, że to wyzwanie chyba tylko dla wielkich pasjonatów;)

Dodaj komentarz