1

Pomysł na… donice corten

Jedyne tak wytrzymałe, a jednocześnie jedyne, które przechodzą prawdziwą metamorfozę podczas użytkowania. Donice corten o ciepłym, rudym kolorze doskonale odnajdują się w modernistycznych aranżacjach ogrodów i wspólnych przestrzeni miejskich.

donice corten terraform (24)Źródło: www.terraform.pl

Powrót po latach

Stal corten nie jest nowym wynalazkiem. Jej początki sięgają czasów Wielkiego Kryzysu, gdy poszukiwano niedrogiego materiału o podwyższonej odporności. Na wiele lat popadła w zapomnienie, by powrócić w wielkim stylu, jednak już nie jedynie jako materiał budowlany, ale przede wszystkim jako tworzywo na elementy dekoracyjne: ławki, paleniska, parkany oraz donice kwiatowe.

donice corten terraform (21)Źródło: www.terraform.pl

Nowocześnie i z klasą

Architekci i designerzy cenią stal corten głównie za jej brunatny, przypominający rdzę, kolor. Ten ciepły odcień doskonale komponuje się z zielenią ogrodów i wspólnych przestrzeni publicznych. Pojemniki o minimalistycznych, geometrycznych formach są również ciekawą ozdobą w otoczeniu loftów, z którymi tworzą spójną całość. Oryginalna kolorystyka sprawia, że donice corten dobrze wyglądają w kompozycji ze szkłem i drewnem, co daje im miejsce pośród najciekawszych dekoracji ogrodowych. To właśnie powłoka w kolorze rdzy nadaje im tak oryginalnego wyglądu: modernistycznego, a jednocześnie klasycznego.

donice corten terraform (26)Źródło: www.terraform.pl

Zaskakująca metamorfoza

Donice ze stali corten, w przeciwieństwie do pojemników z wykonanych z innych materiałów, przechodzą swoistą metamorfozę. Nie sposób przewidzieć, jak otoczenie wpłynie na wygląd powierzchni – pod wpływem wilgoci faktura pokrywa się powłoką podobną rdzy, a jej odcień zależy od zanieczyszczenia powietrza. Na pojawienie się atrakcyjnej powłoki potrzebne jest kilka miesięcy, jednak donice kwiatowe ustawione w nadmorskiej przestrzeni będą potrzebowały na to nieco więcej czasu.

corten Rugo TerraFormŹródło: www.terraform.pl

Swoboda wyboru

Do największych walorów donic ze stali corten należy brak potrzeby konserwacji i dodatkowego malowania, dzięki czemu nie generują dodatkowych kosztów. Stal, z której są wykonane, jest niezwykle wytrzymała, co pozwala stosować je również w przestrzeniach publicznych. Dominujący w miastach beton i różne odcienie pozostałych stopów stalowych to doskonałe tło dla brunatnych pojemników.

donice corten terraform (9)Źródło: www.terraform.pl

donice corten terraform (28)
Źródło: www.terraform.pl