Polskie Eco-miasta

Polskie Eco-miasta

27 września 2013


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

W połowie września poznaliśmy miasta, które funkcjonują w zgodzie i z poszanowaniem dla natury. Sprawdźcie, czy to właśnie Wasze miasto znalazło się na liście pięciu najbardziej proekologicznych w Polsce.

konkurs eco-miastoŹródło: www.francuskie.pl

Eco-miasto to ogólnopolski konkurs zainicjowany przez ambasadę Francji, i w tym też gmachu odbyło się ogłoszenie wyników. Cała akcja ma propagować czynne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich, a także wspierać i energooszczędność oraz niskoemisyjność.

W zmaganiach wzięło udział 20 samorządów z całej Polski. Zwycięzcy zostali wybrani ze względu na dokonania w zakresie modernizacji miejskiego taboru oraz ekologicznego budownictwa. Najlepszych ogłoszono w połowie września.

Poniżej znajdziecie ekologiczne port folio 5 nagrodzonych miast. Podium podzielono pomiędzy miejscowości o zróżnicowanej ilości mieszkańców.

Najmniejszym nagrodzonym miastem jest 22-tysięczny Płońsk. W kategorii „budownictwo ekologiczne” okazał się wzorem dla innych nieco  miejscowości.

konkurs eco-miastoŹródło: www.zapiecek.com

Nieco większym zwycięzcą jest 23-tysięczna Kościerzyna. Jury konkursowe doceniło tam plany zmniejszenia ruchu kołowego w centrum oraz liczne kampanie informacyjno-edukacyjne.

konkurs eco-miastoŹródło: www.polskaniezwykla.pl

W kategorii od 30 do 70 tys. mieszkańców zwyciężył Zamość, nagrodę przyznano za propagowanie transportu publicznego przyjaznemu dla środowiska. Doceniono również obszerne działania w sferze konsultacji społecznych.

konkurs eco-miastoŹródło: www.lumisfera.pl

60-tysięczny Ełk został, podobnie jak Płońsk, nagrodzony za ekologiczne budownictwo. W mieście poprawiono efektywność energetyczną, doceniono również starania na rzecz promocji i komunikacji publicznej, a także plany budowy parku technologicznego.

konkurs eco-miastoŹródło: www.elk.wm.pl

W kategorii miast z liczbą mieszkańców powyżej 100 tys. zwyciężyła Warszawa. Nasza stolica wygrała w dwóch kategoriach: „ekologiczne budownictwo” oraz „polityka zrównoważonej mobilności”. Szczególnie ważne okazało się wprowadzenie eko-autobusów, energooszczędnych tramwajów oraz systemu Veturilo.

konkurs eco-miastoŹródło: www.um.warszawa.pl

konkurs eco-miastoŹródło: www.ztm.waw.pl

Warszawa, która zdominowała konkurs na Eco-miasto, zajęła również wysokie miejsce w plebiscycie Terra Flower Tower – Najpiękniej Ukwiecone Miasto w Polsce, gdzie prezentowała piękne ukwiecenie swoich ulic. Praca nad wprowadzeniem natury do miasta i dalsza troska o nią okazała się dla Stolicy dobrym posunięciem.

kaskadowe konstrukcje kwietnikoweŹródło: fot. Nikola Jennek

kaskadowe konstrukcje kwietnikoweŹródło: fot. UM St. Warszawa

Cieszymy się, gdy polskie miejscowości żyją w zgodzie z naturą i rozwijają się w poszanowaniu potrzeb mieszkańców, więc jeśli znaleźliście na liście swoje miastogratulujemy! możecie być dumni!

Więcej informacji o konkursie, zwycięzcach i nagrodach znajdziecie na stronie organizatora.

« »

Dodaj komentarz