Połączenie z przeszłością. Budki telefoniczne odzyskują blask!

Tagi: budka telefoniczna, lokalna społeczność, mała architektura, meble miejskie, 20 grudnia 2018
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Kiedy ostatnio zdarzyło się Wam korzystać z budki telefonicznej? A kiedy ostatnio w ogóle jakąś widzieliście? Niemal całkiem zniknęły z naszych miast, prawda? W dobie smartfonów – nic dziwnego. Ale co by było, gdyby nadać im dodatkową funkcjonalność?

Biuro architektoniczne 100architects z Szanghaju właśnie ukończyło projekt, w ramach którego budki telefoniczne miały „odrodzić się” na terenie miasta. Dość intrygujące założenie, szczególnie w przypadku jednego z najbardziej rozwiniętych miejsc świata, w którym każdy ma na podorędziu zaawansowany telefon komórkowy, prawda?

źródło: www.100architects.com

Oswojonych z technologią Chińczyków nie jest łatwo zaintrygować! Właśnie dlatego wspomniane meble miejskie powróciły na ulice w zupełnie nowej odsłonie. Architekci chcieli odpowiedzieć na pytanie „Jaką rolę mogłyby zagrać budki telefoniczne we współczesnym świecie? Jak mają funkcjonować równolegle ze smartfonami?”.

100architects transforms obsolete phonebooths into new urban landmarks in shanghai from designboom on Vimeo.

 

Ekstremalna wręcz zmiana postrzegania budek telefonicznych wymagała nieszablonowego myślenia. Właśnie tak zyskały one nowy wygląd, odmienioną formę i kilka dodatkowych funkcji, których nikt nie poszukiwałby u ich odpowiedników z lat dawnej świetności.  Spośród wszystkich udogodnień warto wymienić darmową sieć wi-fi, ładowarkę usb, LED-owe oświetlenie, stolik kawowy, siedzisko – również w wydaniu dla dwóch osób.

źródło: www.100architects.com

Wszystkie budki telefoniczne opracowano tak, by dopasowały się do obowiązujących w architekturze miejskiej trendów. Soczysty, pomarańczowy kolor, kapsułowa bryła, która odpowiada aktualne na potrzeby okolicznych mieszkańców zawsze znajdzie zwolenników, i to nawet w przypadku tak „archaicznych” jak budka telefoniczna elementów.

źródło: www.100architects.com

Obecnie w ramach projektu stworzono trzy różne projekty budek telefonicznych. Dla dodatkowego „otwarcia” ich na przestrzeń miejską, w każdej z nich zrezygnowano z frontowej ściany. Efekt? Budki telefoniczne przechodzą renesans,  a to wszystko jest możliwe dzięki nowemu spojrzeniu na architekturę, design oraz społeczności lokalne.

źródło: www.100architects.com

To kolejny dowód na to, jak miasto i jego przestrzeń dopasowuje się do potrzeb mieszkańców. Póki co – jedynie w odległym Szanghaju, jednak również w Polsce pojawią się projekty, w których to ludzie decydują o charakterze swojej okolicy. Więcej na ten temat przeczytacie  między innymi w tym wpisie – klik.