Pociąg do ekologii

Pociąg do ekologii

12 maja 2014


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Tanie w utrzymaniu, ekologiczne, estetyczne i przyjazne dla podróżnych – właśnie takie mają być nowe dworce kolejowe. Możliwe, że już niedługo zapomnimy o tym, jak uciążliwa może być podróż koleją!

ekodworceŹródło: www.wyborcza.biz

Nie da się ukryć: polskie dworce kolejowe nie należą do perełek architektury. Często ich rola sprowadza się do zapewnienia podróżnym schronienia, zwykle w warunkach znacznie odbiegających od komfortowych.

ekodworceŹródło: www.bryla.pl

Już niedługo ma się to zmienić. Projekt innowacyjnych dworców systemowych (IDS) zakłada, że obiekty będą przyjazne zarówno dla podróżnych, jak i dla natury. Z myślą o pasażerach stworzone zostaną strefy komercyjne, w których nie zabraknie sklepów i obiektów gastronomicznych.

ekodworceŹródło: www.bryla.pl

Każdy dworzec ma obejmować trzy moduły: stricte dworcowy, miejski oraz zawierający wiatę parkingową lub rowerową. Każdy z kolejnych budynków będzie niemal identyczny. Pierwsze obiekty zostaną oddane do użytku w przyszłym roku. Najszybciej doczekają się ich mieszkańcy Ciechanowa, Mławy, Nasielska i Strzelców Krajeńskich.

ekodworceŹródło: www.bryla.pl

Dachy dworców zostaną, zgodnie z obowiązującym trendem, pokryte trawą, zamontowane zostaną tam również panele słoneczne i pompy ciepła. Tym sposobem ograniczony zostanie koszt utrzymania budynków i negatywny wpływ klasycznej instalacji elektryczno-grzewczej na środowisko. Możliwe jest, że z czasem miniaturowe tereny zieleni na dachach przekształcą się w pełne kolorów ogrody! Wizualizacje zdradzają, że aby przenieść jeszcze więcej zieleni do przestrzeni dworców, ustawione zostaną duże donice pełne kwiatów.

ekodworceŹródło: www.wiadomosci.onet.pl

Pomysł na stworzenie ogrodu w tak niezwykłym miejscu sprawia, że nawet najdalsza podróż przestanie się wiązać jedynie z niedogodnościami – wszyscy przecież potrzebują chociaż odrobiny odpoczynku, a nie od dziś wiadomo, że natura jest najlepszym na to sposobem.

ekodworceŹródło: www.wiadomosci.onet.pl

Inspirowani, co sądzicie o idei nowych dworców kolejowych?

« »

1 komentarz do wpisu “Pociąg do ekologii”

Dodaj komentarz