Plebiscyt
Pnącza w mieście

Pnącza w mieście

9 lipca 2012


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Istnieje elewacja idealna, która jest zarazem tania w realizacji, ekologiczna, przynosi wieloletnie ekonomiczne korzyści, jest trwała i odporna na czynniki atmosferyczne, dodatkowo jest estetycznym akcentem zieleni w mieście. O czym mowa? O pnączach!

Pnącza zajmują mało miejsca, mają niewielkie wymagania i pozwalają na utrzymanie choćby namiastki naturalnego środowiska w przestrzeni zurbanizowanej. Te rośliny o długich, giętkich pędach to doskonały materiał do nasadzeń w przestrzeni miejskiej. To nie tylko znakomita dekoracja, ale również niedocenione korzyści z zastosowania.

Źródło: https://www.flickr.com/

Korzyści z pnączy

Jedne gatunki pną się na gładkich ścianach, inne natomiast owijają się wokół podpór, z kolei niektóre trzeba do nich przywiązać. Dzięki czemu zajmują niewiele miejsca.

Rośliny pnące mogą również przyczynić się do poprawy komfortu naszego  mieszkania, zwłaszcza w źle izolowanych budynkach, ale tylko latem. Zimą rzadko budynki będą pokryte zielonym bluszczem.

Co najważniejsze poprawiają wygląd, nawet brzydkiej architektury budynków oraz wpływają na estetykę architektury krajobrazu i zieleni w mieście.

Ale to nie wszystkie ich zalety. Podnoszą również skutecznie wilgotność powietrza, zatrzymują ilości zanieczyszczeń i co najważniejsze – produkują niezbędny do życia tlen.

Źródło: https://www.flickr.com/

Jak wykorzystać pnącza?

W miastach jest coraz mniej zieleni wysokiej, dlatego pnącza porastające ściany, powodujące, że betonowa miejska pustynia staje się bardziej przyjazna dla mieszkańców, są bardzo dobrą alternatywą.

Pnącza osiągające znaczne rozmiary znakomicie nadają się do obsadzania budynków i ogrodzeń. Te średnio wysokie oraz niskie należy sadzić przy ogrodzeniach, podporach i altanach. Znakomicie wyglądają także w sąsiedztwie wejść do budynków. Sprawdzą się również, gdy będziemy chcieli ozdobić wnętrza zieleni osiedlowej, place czy ulice.

Jak pielęgnować pnącza?

Pnącza nie potrzebują szczególnej pielęgnacji. Ale warto pamiętać, że właściwe zabiegi przyśpieszą ich bujny rozwój.

Przez pierwsze 2 lata po posadzeniu pnącza należy regularnie podlewać, potem wystarczy nawadniać je podczas suszy.

Wiosną wokół roślin można rozłożyć kompost (około 10 kg/m2) lub zastosować mineralny nawóz wieloskładnikowy (w dawce polecanej na opakowaniu). Szczególnie ważne jest nawożenie gatunków kwitnących, np. glicynii, powojników, róż.

Pnącza silnie rosnące trzeba przycinać, gdy zarastają okna, dach, rynny, linię telefoniczną, przewody energetyczne.
Co roku wokół róż i powojników wielkokwiatowych należy usypać 30-centymetrowe kopczyki ziemi, które będą chronić korzenie przed mrozem, a pędy warto okryć słomianą matą. Przez pierwsze lata po posadzeniu wskazane jest okrywanie akebii, glicynii, kokornaków, milinów i wiciokrzewów.

Źródło: https://www.flickr.com/

Warto wiedzieć, że:

Wawel jest najlepszym i najbardziej zróżnicowanym pod względem zastosowania i liczby gatunków przykładem architektury zabytkowej porośniętej pnączami. Zieleń w mieście podkreśla rangę zabytku i uwypukla jego historyczny charakter.

Źródło: https://www.flickr.com/

Źródło: https://www.flickr.com/

Źródło: „Zieleń miejska”

« »

Dodaj komentarz