Pływające ogrody Chicago

21 listopada 2016
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Rzeki to źródło życia – również w miastach. Nie tylko umożliwiają kontakt z wyjątkową florą i fauną, ale umożliwiają aktywną rozrywkę. A co by było, gdyby zakwitły?

urban-river-2Źródło: www.mymodernmet.com

Wiele z rzek, które przepływają przez zurbanizowane przestrzenie, zagospodarowano tak, by zapewnić mieszkańcom głównie bezpieczeństwo i wygodę – nie kontakt z przyrodą. Organizacja z Chicago Urban Rivers zdecydowała zadbać o to, by „miejska woda” stała się jeszcze bardziej atrakcyjna. Celem stowarzyszenia jest stworzyć 200 metrów pływających ogrodów na Chicago River jeszcze przed majem 2017 roku, aby zapewnić dom dla ryb i innych stworzeń, a także dla powstania nowych miejsc relaksu w centrum.

urban-river-2Źródło: www.mymodernmet.com

Pływające ogrody mają przywrócić rzece życie. Chicago River niegdyś obfitowała w roślinność, a obecnie stanowi jedynie niemalże pozbawiony roślinności i zwierząt zbiornik. Miasto Chicago, ze swoją niesamowitą historią i wkładem w szeroko pojęty design jest w stanie uczynić coś więcej!

urban-river-1Źródło: www.mymodernmet.com

Zgodnie z powyższą myślą, grupa lokalnych zapaleńców z Urban Rivers podjęła się zadania odtworzenia środowiska naturalnego rzeki. Przy użyciu zaawansowanych technologii zamierzają oni zbudować na nabrzeżach specjalne konstrukcje, w których schronienie znajdą ssaki, ptaki i płazy, nasadzone zostaną również rośliny. W tak zagospodarowanej rzece żyć będą mogły również ryby.

urban-riverŹródło: www.mymodernmet.com

Stowarzyszenie Urban Rivers zakłada, że pływające ogrody to coś więcej niż schronienie dla zwierząt i miejsce bytowania roślin. Równie ważne jest zaangażowanie lokalnych mieszkańców i czynnik edukacyjny. Możliwość nauki o sekretach Matki Natury, jak i technologii, która sprawia, że życie w miastach jest jeszcze bardziej przyjemne, to kolejny argument za słusznością przedsięwzięcia.

Projekt jest obecnie w fazie planowania i zbierania funduszy. Od powodzenia całości przedsięwzięcia zależą datki, które obecnie zbierane są za pośrednictwem serwisu Kickstarter.

Czy polskie rzeki, jakie płyną przez nasze miasta również mają szanse stać się ogrodami? Zapraszamy do dyskusji!

 

Zapisz