Plebiscyt
Plastik fantastik!

Plastik fantastik!

26 sierpnia 2015


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Z czym kojarzy się Holandia? Z wiatrakami, polami tulipanów, drewnianymi sabotami, rowerami i… zamiłowaniem do ekologii w nowoczesnym wydaniu. To właśnie tutaj powstanie pierwsza droga z recyklingu.

drogi z polietylenu (2)

Źródło: www.brief.pl

Rotterdam, miasto słynące z dynamicznie rozwijającego się przemysłu, prawdopodobnie zostanie pierwszym miejscem na świecie, w którym powstaną jezdnie z odzyskanego plastiku. Politeylen już od kilku lat staje się coraz popularniejszym materiałem, który ze względu na swoje właściwości sprawdza się w produkcji nowoczesnych elementów dekoracyjnych: duże donice czy też niebanalne meble stoją już w niejednym domu i ogrodzie. Teraz nastał czas na nowe zastosowanie tego materiału:

donica Gianto Nuno'niŹródło: www.nunoni.pl

Holenderska firma budowlana VolkerWessels właśnie zaprezentowała światu swój innowacyjny projekt. Według projektu ulice będą powstawały z plastikowych butelek, a właściwie z polietylenu. Materiał ten praktycznie nie wymaga konserwacji i doskonale sprawdza się nawet podczas ekstremalnych warunków pogodowych. Co ważne drogi z odzyskanego plastiku powstają w ekspresowym tempie – zaledwie kilku tygodni, nie miesięcy, jak ma to miejsce w przypadku tras asfaltowych.

drogi z polietylenu (1)Źródło: www.brief.pl

Jakby tego było mało, polietylenowe trasy wygrywają również pod względem ekologii – znacząco ograniczając zanieczyszczanie powietrza. Czy wiedziałeś, że zwykłe asfaltowe trasy emitują do 1,6 mln ton CO2 w skali roku? Tym samym generują aż 2 proc. wszystkich emisji przypadających na transport drogowy.

drogi z polietylenu (3)

Źródło: www.architectureau.com

Polietylen jest nie tylko mocny, ale również lekki. Drogi powstające z tego materiału mogą więc być puste w środku, dzięki czemu tuż pod kołami samochodów mogą biec rurociągi i przewody.

Rozwiązanie firmy VolkerWessels zaintrygowało władze Rotterdamu, dzięki czemu prototyp drogi z polietylenu prawdopodobnie powstanie już w przeciągu najbliższych trzech lat. Innowacyjny pomysł dobrze wkomponuje się w przestrzeń miasta, które od dawna stawia na ekologię. Zaledwie dwa lata temu wdrożono tam inicjatywę mająca na celu pokrycie dachów roślinnością, która absorbuje deszczówkę. A to tylko niewielki dowód na to, jak bardzo ważne jest stawianie na „zielone inicjatywy”!

« »

Dodaj komentarz