Place zabaw bez barier

Place zabaw bez barier

26 czerwca 2012


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

W polskich miastach brakuje miejsc przeznaczonych i przystosowanych do aktywności osób niepełnosprawnych, a zwłaszcza dzieci.

Powinniśmy jednak pamiętać, że przyzwolenie na zabawę, poczucie przynależności do grupy oraz posiadanie przyjaciół okazują się być kluczowe w procesie inkluzji – czyli akceptacji i włączenia dzieci niepełnosprawnych do społeczeństwa.

Dziecko niepełnosprawne ma takie same potrzeby jak zdrowe. Pragnie miłości, kontaktu z rówieśnikami i przede wszystkim radości poprzez zabawę. Świat ludzi pełnosprawnych jest naturalnym otoczeniem, w którym wcześniej czy później dziecko niepełnosprawne musi odnaleźć swoje miejsce. Szansę na przebywanie w takim środowisku stwarza właśnie wczesna integracja.

Niestety miejsc, gdzie takie dzieci mogą się rozwijać i bawić wśród rówieśników, a także zdrowych dzieci, nie ma w naszych miastach za wiele. Obecnie na rynku są oferty placów zabaw przystosowanych przede wszystkim pod kątem zaspokajania potrzeb dzieci zdrowych.

Ofert oraz bezpiecznych placów zabaw dla dzieci niepełnosprawnych brakuje, a przecież takie miejsca mogą być doskonałą alternatywną do spędzania radosnego czasu z dzieckiem. Powodem takiego zaniedbania może być brak wiedzy, jak przygotować taki plac zabaw oraz na jakie elementy i aspekty należy zwrócić szczególną uwagę, przygotowując tego typu projekt.

Źródło: Archiwum Terra

Dobry projekt to bezpieczny plac zabaw

Mówiąc o budowie placu zabaw z urządzeniami do ćwiczeń fizycznych oraz rekreacji, zwłaszcza przeznaczonego do korzystania przez osoby niepełnosprawne, nie można zapominać o konieczności wprowadzania takich urządzeń, które pochodzą od producentów posiadających odpowiednie atesty czy certyfikaty (szczególne wymogi w tym zakresie nakładają przepisy wydane przez ministra właściwego do spraw edukacji narodowej).

W tym miejscu nie chodzi tylko o zainstalowanie urządzeń posiadających urzędowe potwierdzenie ich bezpieczeństwa (atest, certyfikat), ale także rozmieszczenie ich z zachowaniem bezpiecznej odległości, a ponadto odpowiednie przygotowanie terenu, czy podłoża.

Źródło: Archiwum Terra

Projekt stworzony z wyobraźnią powinien uwzględniać wiele czynników. Najważniejszym będzie jednak bezpieczeństwo. Ten czynnik reguluje wiele zewnętrznych przepisów prawa budowlanego i Polskich Norm. Obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa należy do właścicieli placów zabaw. Co więcej, szkoły i placówki podlegające Ministerstwu Edukacji i Nauki mają obowiązek nabywać tylko produkty posiadające certyfikat (zgodnie z rozporządzeniem z dn. 31.12.2002 Dz.U. 2003 nr 6 poz.69).

Dlatego jednym z najważniejszych etapów jest opracowanie profesjonalnego projektu placu zabaw z uwzględnieniem wszelkich przepisów prawnych, norm bezpieczeństwa i przede wszystkim potrzeb dzieci i młodzieży.

Źródło: Archiwum Terra

Co zatem jest podstawą do stworzenia takiego placu zabaw?

Przede wszystkim chęci i znalezienie źródeł finansowania. Szczególnie bogatą ofertę pomocową w tego typu inwestycjach przedstawia firma Terra®, wyłączny dystrybutor małej architektury miejskiej, a w szczególności placów zabaw hiszpańskiej firmy Benito.

Place zabaw firmy Benito zostały wyposażone w najnowsze rozwiązania, które sprawiają, że zabawa jest dużo łatwiejsza i bezpieczniejsza, co w przypadku dzieci niepełnosprawnych jest bardzo ważne. Oferowane place zabaw wykonane są z najlepszych surowców dostępnych na rynku, które gwarantują wysoką jakość i wytrzymałość. Są również przyjazne dla środowiska naturalnego.

Place zabaw i sprzęt sportowy wytworzone są według rygorystycznych parametrów bezpieczeństwa i w zgodności z obowiązującymi normami. Wszystkie elementy są certyfikowane przez TUV Product Service zgodnie z normą Europejską UNE EN 1176-2008.

Źródło: Archiwum Terra

Pamiętajmy, że plac zabaw jest często „trudnym’’ miejscem nawet dla w pełni sprawnego dziecka, które za wszelką cenę próbuje dołączyć do zabawy i stać się częścią grupy. Dla dzieci niepełnosprawnych fakt ten jest tak samo istotny. Poczucie włączenia, akceptacji i  szacunku, szczególnie w grupie rówieśniczej, są mu bardzo potrzebne.

Źródło: Archiwum Terra

Dlaczego więc dzieci niepełnosprawne mają spędzać czas w domu, zamiast na świeżym powietrzu wśród rówieśników? Zadbajmy więc o to, aby w naszych miastach czuły się bezpiecznie, a ich radość niebyła ograniczona.

Przecież wszystkie dzieci powinny mieć szansę na przebywanie w miejscach, gdzie czują się akceptowane, jako część społeczeństwa, bez względu na to, czy są sprawne czy nie. Ułatwić dziecięcą inkluzję mogłyby odpowiednio przystosowane place zabaw i tereny rekreacyjne. Dzieci powinny mieć możliwość dokonywania świadomych wyborów, zdobywać doświadczenie, a dorośli nie powinni im tego ograniczać.

Źródło: Archiwum Terra

« »

2 komentarze do wpisu „Place zabaw bez barier”

Dodaj komentarz