Plac na glanc, czyli nowe życie katowickiego podwórza

12 października 2016
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Czy zwyczajne, szare, ciasne podwórko położone gdzieś w centrum wielkiej aglomeracji może być atrakcyjne wizualnie i przyjazne mieszkańcom? Odpowiedź znajdziecie tutaj:

plac-na-glanc-katowice-19Źródło: www.bryla.pl

Stare kamienice mają swój niezaprzeczalny urok. Estetyczne widoki kończą jednak często na widocznej z zewnątrz fasadzie, a wygląd podwórzy bywa pomijany jako ten, który dotyczy jedynie niedostrzegalnego „zaplecza”.

plac-na-glanc-katowice-5Źródło: www.bryla.pl

Dawniej jednak sąsiedzkie spotkania, drobne pogaduszki, czy dziecięce zabawy odbywały się właśnie gdzieś na wciśniętych pomiędzy budynki podwórzach. Chcąc przywrócić ten stan, grupa projektantów ze Śląska wraz ze stowarzyszeniem Katowice Miasto Ogrodów postanowiła stworzyć projekt rewitalizacji katowickich podwórek, który zyskał oryginalną nazwę „ Plac na Glanc”.

plac-na-glanc-katowice-2Źródło: www.bryla.pl

W tym roku odbywa się już czwarta edycja prospołecznego projektu. W ramach przedsięwzięcia metamorfozę przeszło jedno ze „zwyczajnych” podwórek, jaki wiele w Katowicach. Zaniedbane, szare, otoczone betonem, pozbawione natury i kolorów. Wybór tego właśnie miejsca podyktowany został wskazówkami mieszkańców miasta – to właśnie oni decydują o ogólnym charakterze zmian i określają funkcje nowej przestrzeni.

plac-na-glanc-katowice-6Źródło: www.bryla.pl

Na pierwszym etapie poproszono mieszkańców o stworzenie pomysłu na rewitalizację podwórza. Podczas warsztatów odbywały się zarówno rozmowy, jak i praca w terenie: pomiary, pobieżne porządki i testy zaproponowanych rozwiązań. Aby zachować niepowtarzalny charakter okolicy, na każdym kroku starano się „dozować” nowoczesne rozwiązania w sposób adekwatny do stylu i historii zabudowy.

plac-na-glanc-katowice-11Źródło: www.bryla.pl

Zaniedbana, pozbawiona natury, przestrzeń, jaką zgłoszono do rewitalizacji, to nie lada wyzwanie dla architektów. Należało zadbać o uprzątnięcie terenu, ale też o dostosowanie go do potrzeb wszystkich mieszkańców, zarówno młodszych, jak i starszych. Na podwórze trafiła więc niezwykle oryginalna mała architektura, nas szczególnie zachwyciły drzewa-latarnie jako wsporniki dla hamaka!

plac-na-glanc-katowice-8Źródło: www.bryla.pl

Całe podwórze to dwie odrębne strefy – w większej czas spędzają dorośli, a w mniejszej bawią się dzieciaki. Tunel przecinający trawiaste wzgórze i bujany dinozaur to zapowiedź świetnie spędzonego czasu.

plac-na-glanc-katowice-10Źródło: www.bryla.pl

Nie zabrakło miejsca dla czynnej nauki ekologii i recyklingu. Mieszkańcy zostali zaproszeni do stworzenia wybranych elementów otoczenia: z drewnianych skrzynek na owoce skonstruowali obudowy śmietników, a także donice kwiatowe i pojemniki na ogrodowe drobiazgi. Do pojemników trafiły kolorowe rośliny, dzięki czemu okolica w końcu zatętniła życiem.

plac-na-glanc-katowice-3Źródło: www.bryla.pl

Dzięki wspólnym staraniom mieszkańców katowickiej kamienicy i architektów udało się stworzyć przyjazne, zielone miejsce, w którym można zrelaksować się i spędzić kilka aktywnych chwil. Bezpieczne otoczenie dla dziecięcych zabaw i centrum sąsiedzkiego życia powinno znaleźć się na każdym podwórku!

plac-na-glanc-katowice-9Źródło: www.bryla.pl

Zapisz