Pierwszy zwiastun wiosny

14 marca 2013
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Mały kwiat, a tak oczekiwany przez wszystkich. Potrafi stopić śnieg i zmusić zimę do odejścia. Jest zwiastunem przedwiośnia. O kim mowa? Oczywiście o przebiśniegu.

przebiśniegi

Źródło: pinterest.com/inspirowani

Przyroda nie zna kalendarza i kieruje się własnymi zasadami. Daje nam pewne wskazówki oraz znaki kiedy możemy mówić o zmianie pory roku. Pierwszym wiosennym sygnałem jest lubiany przez wielu przebiśnieg.

Przebiśniegi zawsze pojawiają się nieoczekiwanie, nawet wtedy gdy jeszcze jest mroźno, a ziemia pokryta jest białym puchem. W zachodniej części Polski zobaczyć je można zawsze trochę wcześniej, niekiedy nawet w lutym. Natomiast w północno-wschodnich miastach możemy zaobserwować je na początku kwietnia.

przebiśniegi

Źródło: pinterest.com/inspirowani

Kwiaty zdobią nasze miasta przez około 10 dni. Są niewielkie, osiągają 1,5 cm długości. Przebiśnieg posiada wiele odmian, a także ma sporo krewniaków, które należą do rodzaju śnieżyczka (Galanthus). Oczywiście, różnią się od siebie wielkością kwiatów i liści, a także wzoru na płatkach.

Przebiśniegi to przede wszystkim rośliny dekoracyjne. Uprawiane są jako rośliny ozdobne w ogrodach, parkach, w przestrzeni miejskiej oraz na cmentarzach. Jeśli chcemy stworzyć dla przebiśniegów odpowiednie warunki powinniśmy zadbać o podłoże. Kwiaty te lubią próchniczą, wapienną glebę i ocienione miejsca. Najczęściej rośliny rozmnaża się poprzez rozsadzenie cebulek, które sadzi się od czerwca do września w rozstawie 3-5 cm, na głębokości 5-10 cm. W miejscach uprawy przebiśniegi jednak rozsiewają się samorzutnie, w efekcie tworząc coraz liczniejsze i coraz większe kępy.

 Co ciekawe na tak zwane „dzikie” przebiśniegi można natknąć się w naszych lasach liściastych, głównie na południu kraju. Roślina jest objęta całkowitą ochroną. Ten piękny kwiat jest także trujący zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

przebiśniegi

Źródło: pinterest.com/inspirowani

Dodaj komentarz