Passiflora

Passiflora

Nie ma rośliny, która byłaby bardziej kojarzona z Wielkanocą niż passiflora. Jedni cenią przede wszystkim jej oryginalny wygląd, inni doszukują się w nim dodatkowych, symbolicznych znaczeń. Jak o nią dbać?

passifloraŹródło: www.overflare.altervista.org

 Passiflora powszechnie występuje w Brazylii, Argentynie i Meksyku. Opinią niezwykłej cieszyła się jeszcze na długo zanim dotarła do Europy w XVIII wieku – wszystko za sprawą rycin, które stworzyli misjonarze podczas podróży po Ameryce Południowej. Jacomo Bosio, włoski uczony doszukał się w układzie płatków elementów obrazujących mękę Chrystusa.

passifloraŹródło: www.naszecytrusy.pl

Nie dziwi więc, że łacińska nazwa rośliny – passiflora wywodzi się od passio – cierpienie i flos – kwiat. Równie trafione wydaje się polskie określenie na ten kwiat – męczennica, a także uznanie jej za najbardziej reprezentatywną dla Wielkanocy roślinę.

passifloraŹródło: www.bio.utexas.edu

 W Europie najszybciej zadomowiła się męczennica błękitna (P. cearulea). Od XIX wieku była stałym elementem ogrodów prywatnych i botanicznych. Gdy tylko na Stary Kontynent dotarły pozostałe odmiany, natychmiast pojawiły się krzyżówki w bajecznych kolorach. Współczesne męczennice miewają najróżniejsze barwy i liście. Niektóre gatunki, np. męczennica jadalna ma smakowite owoce, które znamy jako marakuja.

passifloraŹródło: www.en.wikipedia.org

W sprzedaży najczęściej spotkamy właśnie męczennice błękitne, są szczególnie popularne w okresie wielkanocnym. Najlepiej jest wybrać okaz z wieloma zamkniętymi pączkami. Donica kwiatowa, w której uprawiamy passiflorę, powinna być koniecznie wyposażona w podpórkę, inaczej roślina nie będzie mogła piąć się do góry.

passifloraŹródło: www.djringer.com

Męczennicę można hodować w domu, ale nadaje się również do uprawy poza nim: z myślą o ogrodzie wybierzmy więc donice kwiatowe lub balkonowe skrzynki kwiatowe. Roślina kwitnie przez całe lato, a jesienią należy zabrać ją ponownie do wnętrza.

passifloraŹródło: www.commons.wikimedia.org

Męczennica lubi nasłonecznione otoczenie, jednak nadmiernie ostre powoduje uszkodzenia liści. Aby móc cieszyć się rozwiniętymi pąkami,  warto ustawić ją w temperaturze 20-25°C. Nie można zapomnieć o znacznych ilościach wody i systematycznym zraszaniu, szczególnie podczas upałów. Osobom, które nie mogą sobie pozwolić na stałe pielęgnowanie passiflory, przydadzą się donice kwiatowe z systemem nawadniania marki Elho. Dostęp do wody stopniowo zmniejszamy jesienią.

passifloraŹródło: www.es.wikipedia.org

Passiflorę warto zasilać nawozami, szczególnie od marca do września, gdy zawiązuje pąki. Aby pobudzić ją do rozkrzewiania, wczesną wiosną należy ją przycinać.

passifloraŹródło: www.garnek.pl

Dodaj komentarz