Paryż otwiera się na zieleń

14 października 2016
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Paryż często określany jest jednym z najpiękniejszych miast na świecie, jednak wyróżnia się również podejściem do ekologii i aranżowania terenów zielonych.

paryz-zielone-sciany-6Źródło: www.boredpanda.com

Poznaj tajniki nowego rozporządzenia, które zachęca mieszkańców do zazielenia swojej okolicy:

Najnowsze ogłoszone w stolicy Francji prawo zezwala paryżanom na tworzenie zielonych aranżacji w dowolnych lokalizacjach, nawet na budynkach mieszkalnych. Co ciekawe, wcześniej nie mieli oni możliwości swobodnego ingerowania w przestrzeń miasta i elewacje domów czy kamienic.

paryz-zielone-sciany-5Źródło: www.boredpanda.com

Obecnie paryżanie mogą tworzyć własne ogrody i zielone ściany na budynkach, a wręcz są do tego zachęcani! Osoba, która zechce stworzyć nowy zieleniec, uzyska trzyletnie zezwolenie na uprawę warzyw, roślin, kwiatów i roślin zielonych w publicznym ogrodzie. Jedynym warunkiem jest konieczność stosowania wyłącznie ekologicznych metod i materiałów, by nie przyczyniać się do degradacji środowiska Paryża.

żywe ściany terrawal (5)Źródło: www.terrawall.pl

Warunek jest jeden, a korzyści? Całe mnóstwo! Osoba, która zgłosi wniosek o stworzenie nowego ogrodu, może liczyć na „zestaw ogrodnika”, w którym znajdują się nasiona i gleba. Kolejny zysk, to zysk dla Paryża, a także jego mieszkańców. Nowe ogrody i zielone ściany nie tylko estetycznie wyglądają, ale również przyczyniają się do oczyszczania powietrza, ograniczają ilość deszczówki, wyciszają okolicę i sprytnie ukrywają mankamenty mniej atrakcyjnych zaułków.

terrwall ogrody wertykalne zielone ściany terra group (5)Źródło: www.terrawall.pl

Tak przygotowani do zazieleniania paryżanie ruszają na podbój świata zieleni miejskiej. Założenie planu jest jedno: dodatkowe sto hektarów terenów zielonych w Paryżu przed rokiem 2020.

paryz-zielone-sciany-3Źródło: www.boredpanda.com

Czy paryżanom się uda? Trzymamy kciuki i czekamy na równie „zielone” ustawy również w Polsce!

paryz-zielone-sciany-2Źródło: www.boredpanda.com

 

Zapisz

Dodaj komentarz