Czy park Tysiąclecia jest atrakcyjny dla mieszkańców Zielonej Góry?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Park Tysiąclecia – zaciszne miejsce, odpowiednie na poranne spacery czy jogging. Tu można odpocząć, oderwać się od codzienności. Ale czy po modernizacji tak pozostanie? Co z  jego małymi mieszkańcami? Co stanie się, gdy wjadą tam koparki, gdy stanie się bardziej cywilizowany? Spór trwa. Mieszkańcy wyraźnie są podzieleni w swoich opiniach. A co na to władze miasta?

Park Tysiąclecia powstał w latach 60. XX w., znajduje się na terenie byłego cmentarza niemieckiego, we wschodniej części Zielonej Góry. Do tej pory pozostały tam elementy po dawnym krematorium oraz nieliczne pomniki. Charakteryzuje się bogactwem fauny i flory, obfituje w drzewa, a także w liczne małe zwierzęta: wiewiórki, jeże czy sroki, które park Tysiąclecia z upodobaniem przyjęły za swój azyl.

Niemal przez 40 lat pozostał niezmieniony. Jedni twierdzą, że jest bezbarwny, szary i ponury, czasami nawet przerażający. Brakuje w nim atrakcji, prócz wybudowanego w 2003 r. skateparku. Aleje parku w większości są zabetonowane, jednym to odpowiada, drudzy wolą, gdy park pozostaje w zgodzie z naturą.

Niebawem ruszy projekt, który ma na celu przekształcić park Tysiąclecia i mają w tym pomóc mieszkańcy Zielonej Góry. To dla nich będą organizowane spotkania, warsztaty czy dyskusje. Mieszkańcy mają określić, czego oczekują od parku, co chcą w nim zmienić, a co wolą pozostawić. Jak twierdzą władze i inwestorzy, park stanie się bardziej przyjazny dla ludzi. Ale czy będzie również przyjazny dla jego małych mieszkańców?

Dobrze, że pojawiła się taka dyskusja i dobrze, że władze miast chcą zmieniać miejski krajobraz. Mam nadzieję, że w parku pojawi się jeszcze więcej kwiatów.

Pamiętajmy, że park razem z otaczającą go zabudową znajduje się w strefie objętej ochroną krajobrazową, na podstawie decyzji o wpisie do rejestru zabytków zespołu urbanistyczno-krajobrazowego miasta Zielona Góra.

Co sądzicie o tym pomyśle? Czy park Tysiąclecia potrzebuje zmian?

Terra Zielona GoraFot. Deptak w kwiatach – Zielona Góra, Źródło: Archiwum Terra

Zdjęcia przedstawiające zmiany po wprowadzeniu kwiatów w przestrzeń miejską.

Zachęcam do przedstawienia swoich uwag i opinii w polu komentarz

1 komentarz do “Czy park Tysiąclecia jest atrakcyjny dla mieszkańców Zielonej Góry?”

Dodaj komentarz