Park Pamięci

4 marca 2014
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Projekt nowojorskiego Parku Wolności na długo pozostawał tajemnicą, jednak niedawno cześć planów wyszła na światło dzienne. Wiemy już jak będzie wyglądało miejsce upamiętniające zamach z 11.09.2001.

New Liberty Park NYŹródło: www.inhabitat.com

Wizualizacje, do których dotarliśmy, obejmują liczne tereny zielone utrzymane w nowoczesnej formie, dzięki którym design miejski Nowego Jorku staje się coraz ciekawszy. Na terenie w pobliżu dawnych wież WTC znajdzie się miejsce dla natury i małej architektury: ławki i slupy świetlne otoczą cały teren. Z poziomu ulicy przechodnie będą mogli podziwiać przeszło 90-metrową żywą zieloną ścianę.

New Liberty Park NYŹródło: www.inhabitat.com

Park ma zostać założony na dachu budynku World Trade Center’s Vehicle Security Center, który powstanie w pobliżu miejsca pamięci ofiar z dnia 9.11.2011. Będzie tu można swobodnie dotrzeć z niemal każdego miejsca na Manhattanie. Rampy wejściowe przeniosą gości na wysokość 20 stóp powyżej chodnika, skąd nowojorczycy i turyści będą mogli oglądać panoramiczny krajobraz niegdysiejszych wież WTC.

New Liberty Park NYŹródło: www.inhabitat.com

 Nowojorczycy mają już swój zielony park High Line, jednak stale dążą do tworzenia nowych inwestycji, które przybliżają ich do natury, w parku znajdą się m.in. miniaturowe ogrody składające się drzew, krzewów i kwiatów. Szacuje się, że wygodnie usiądzie to przeszło 750 osób, znaczna część miejsc to nowoczesna donica miejska z elementem siedziska, co ciekawe, to rozwiązanie zdobyło popularność również w Polsce!

Donica Plane Ring TerraFormŹródło: www.terraform.pl

 Tuż pod najwyższym poziomem znajdą się kolejne siedziska pośród zieleni, a na najniższej kondygnacji zaplanowano kościół Prawosławny św. Mikołaja, który ma zostać odbudowany po tym, jak ucierpiał w wyniku zamachu.

New Liberty Park NYŹródło: www.inhabitat.com

Z poziomu ulicy, najbardziej uderzającą cechą parku jest żywa ściana o wysokości 90 metrów po drugiej stronie północnej budynku, od ulicy Wolności. Zasadzone zostaną tam liczne gatunki ozdobnych roślin: w tym barwinek, pnącza, bluszcz bałtyckiego i innych roślin.

Projekt ma zostać oficjalnie zaakceptowany w przyszłym roku.

Dodaj komentarz