Owce na wały

13 sierpnia 2014
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Klasyczne kosiarki odchodzą do lamusa. Po co zamęczać się ciężką pracą, uciążliwym hasałem silnika i konserwacją urządzenia, gdy to samo mogą wykonać za nas… owce?

owce na wałyŹródło: www.owcenawaly.pl

Na potężnych wałach wiślanych w okolicach Czernichowa można natknąć się na dość nietypowe zjawisko – trawiaste groble są miejscem wypasu owiec.

owce na wałyŹródło: www.nto.pl

Czy to tylko sposób na biznes w przemyśle spożywczo – tekstylnym?

Nie, to projekt badawczo-wdrożeniowy ”Analiza wykorzystania małych zwierząt trawożernych do innowacyjnego, naturalnego utrzymania obwałowań przeciwpowodziowych we właściwym stanie”. Pomysł przedsięwzięcia wyszedł od Komisji Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich Sejmiku Województwa Małopolskiego, która wystosowała wniosek odnośnie polityk „innowacyjnego, naturalnego utrzymania stref wałowych”. Całość jest nadzorowana i koordynowana przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach.

owce na wałyŹródło: www.owcenawaly.pl

Wbrew prawu?

Niezupełnie. Co prawda, wypas zwierząt na wałach jest prawnie zabroniony, jednak przepis ten może zostać uchylony za zgodą właściwego miejscowo marszałka województwa. Wielu badaczy jest zdania, że zakaz ten jest zupełnie nieuzasadniony: małe zwierzęta, takie jak kozy czy owce wręcz poprawiają stan wałów, a na dodatek minimalizują nakłady związane z pielęgnacją trawników.

owce na wałyŹródło: www.owcenawaly.pl

Żywe kosiarki

„Główną rolę” w projekcie grają owce. Te sympatyczne zwierzęta podgryzają rośliny, dlatego niepotrzebna jest już ingerencja klasyczną, hałaśliwą kosiarką. Co więcej udeptują podłoże, przyczyniając się do poprawiania stanu gleby, która na wałach powinna mieć zwartą strukturę. Regularny wypas odstrasza szkodniki takie jak lisy i inne zwierzęta drążące szkodliwe dla tych terenów jamy i nory. Nie musimy chyba dodawać, że widok pasącego się stada puszystych kopytnych jest niesamowicie malowniczy!

owce na wałyŹródło: www.owcenawaly.pl

Praca naukowa

Wypas owiec to nie tylko próba ograniczenia kosztów związanych z pielęgnacją trawników i konserwacją wałów. To również 3 letnie badania naukowe prowadzone we współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, które mają dać odpowiedzi na pytania związane z zasadnością i skutkami wypasu zwierząt na wałach powodziowych.

owce na wałyŹródło: www.owcenawaly.pl

Z korzyścią dla natury i rolników

Jeśli badania wykażą, że obecność owiec na wałach ma pozytywne skutki, wówczas małopolscy rolnicy posiadający gospodarstwa w pobliżu rzek (i wyrażający chęć na wypas w tym miejscu) będą mogli liczyć na wsparcie finansowe. Fundusze zostaną pozyskane z oszczędności na mechanicznym koszeniu.

owce na wałyŹródło: www.owcenawaly.pl

Z „naturalnych kosiarek” korzysta już Nowy Jork, Atlanta i San Francisco –  lubimy, gdy naturalne rozwiązania trafiają do miast! Liczymy więc na to, że projekt przyniesie pozytywne wyniki, a owce na stałe wejdą w krajobraz polskich wałów przeciwpowodziowych, bo czy nie lepiej jest podziwiać pasące się owce zamiast wysłuchiwać uciążliwego hałasu kosiarki?

Dodaj komentarz