Ogrody Watykanu

25 kwietnia 2014
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Kwietniki, prastare drzewa, wypielęgnowane trawniki, domki, groty i kapliczki. W Ogrodach Watykańskich piękno natury, ogrom kolorów i stylów architektonicznych może przysporzyć o zawroty głowy.

www.florence-tickets.comŹródło: www.florence-tickets.com

Ogrody Watykańskie zostały założone w XIII wieku przez papieża Mikołaja III. Wewnątrz wysokich murów zsadzono wówczas trawy, drzewa owocowe i kwiaty. Od tego czasu rośliny nieustannie towarzyszom kolejnym przywódcom kościoła podczas refleksji, medytacji i modlitwy. O tym, jak ważna jest natura w Stolicy Apostolskiej przesądza fakt, że Watykan zajmuje obszar 44 hektarów, a przeszło połowa tej powierzchni to ogrody.

www.polskieradio.plŹródło: www.polskieradio.pl

Spacer pośród alejek rozpoczyna się od najnowszej części Państwa Watykańskiego, które wraz z pierwotnym ogrodem zajmują przeszło połowę powierzchni całego kraju. Wypielęgnowane rabaty są pełne pięknych kwiatów, głównie azalii.

fotografista2.flog.plŹródło: www.fotografista2.flog.pl

Wokół podziemnego zbiornika wodnego usytuowano majestatyczną fontannę oraz australijskie drzewo australijskie Grevillea, dwa okazy metasekwoi chińskiej, drzewko oliwne i kilka innych drzew ofiarowanych przez delegacje z całego świata. Rosną tu wysokie dęby, cyprysy, magnolie, miłorzęby, a nawet prawdziwy las zajmujący obszar dwóch hektarów.

geolocation.wsŹródło: www.geolocation.ws

Obecny kształt Ogrodów Watykańskich jest rezultatem całych stuleci prac i przemian. Współcześnie ich obszar podzielono na „widoki” i „rośliny”, które zaprojektowali Antonio Tempesta, Giovanni Maggi i Giovanni Battista Falda – znanych, VXI-wiecznych artystów.

ogrod.rolnicy.comŹródło: www.ogrod.rolnicy.com

Na terenie ogrodów zachwyca nie tylko natura, ale i architektura. Co prawda po potężnych murach obronnych zostały już tylko pozostałości, ale świadectwem ich istnienia jest Dom Ogrodnika i okrągła wieża – obecnie siedziby Radia Watykańskiego.

archbishopterry.blogspot.com
Źródło: www.archbishopterry.blogspot.com

Ucztę dla oczu stanowią również liczne fontanny, spośród których najbardziej spektakularna jest Fontanna Della Galera, uformowana na kształt galery wyrzucającej z armat strumienie wody. Równie imponująca jest Fontanna Orła, zbudowana jako pomnik ku czci Akweduktu Trajana. Na jej szczycie znajduje się orzeł, który zdobi również zwieńczenie Fontanny Sakramentu.

www.euro-poi.comŹródło: www.euro-poi.com

Stałym elementem ogrodów jest kwietnik uformowany na kształt herbu obecnie panującego papieża. Emblemat tworzy kompozycja ze złoto-żółtej trzmieliny japońskiej.

orbiscatholicussecundus.blogspot.comŹródło: www.orbiscatholicussecundus.blogspot.com

Inspirowani, jeśli wybieracie się do Rzymu, koniecznie odwiedźcie również Watykan i Ogrody Watykańskie! Są udostępnione dla zwiedzających, jednak wizyta jest niemożliwa bez wcześniejszej rezerwacji. Spacer odbywa się w towarzystwie przewodnika.

www.myrometours.comŹródło: www.myrometours.com

ogrody watykańskie
Źródło: www.fatherdadman.wordpress.com

Dodaj komentarz