Ogrody w stylu holenderskim

14 maja 2012
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Holandia jest znana jako kraj wiatraków i pachnących tulipanów. Holendrzy lubią bogate wnętrza, unikatowe kolekcje antyków, piękne ogrody i fontanny. Jeżeli marzycie o bajecznym ogrodzie, styl holenderski powinien przypaść Wam do gustu.

Holenderski styl ogrodniczy jest jednym z tych, które nie są eksponowane i tak popularne w dzisiejszych czasach. Zaistniał około XV wieku, rozwijając się prężnie wraz ze stylem francuskim, angielskim, japońskim i chińskim. Ogrody w stylu holenderskim wzorowane są na sztuce ogrodniczej Francji.

Ogrody holenderskie cechują się:

– bogatym obsadzeniem terenu

– gęstą atmosferą i efektownym wykorzystaniem przestrzeni

– przepięknymi tulipanami

– skupieniem uwagi na ogrodzie, nie na dodatkach

– stosowaniem marmurowych ozdób

– licznymi nasadzeniami kwiatów

– wykorzystaniem posągów oraz form ukształtowanych z żywopłotów

Źródło: https://www.architecture-student.com

Ogrodami holenderskimi oznaczano często także plantacje tulipanów. Mimo podobieństwa do francuskiego stylu, ukształtowanie terenu Holandii wymagało wprowadzenia pewnych zmian. Istotnym elementem,na który zwracali uwagę architekci, była skala. Holendrzy przyjęli system, w którym niezależnie od wielkości ogrodu, będzie on podzielony na mniejsze strefy. Miejsca te pełniły różne role. Jedna ze stref była przeznaczona pod rekreację, druga pod nasadzenia kwiatów, a jeszcze inne służyły jako teren dla dzikiego ptactwa.

Źródło: https://www.architecture-student.com

 Źródło: https://www.architecture-student.com

Dodaj komentarz