Ogrody barokowe

Ogrody barokowe

13 kwietnia 2012


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Moda na ogrody barokowe, zwane w Polsce ogrodami francuskimi, gdyż ten styl wykształcił się właśnie we Francji, szybko się rozpowszechniła i w naszym kraju.

Charakteryzował się rozmachem, wielkością oraz dążeniem do kontrastów wewnątrz układów. Ze względu na małe zróżnicowanie wysokości terenu ziem francuskich, ogrody barokowe były założeniem płaskim, którego dominantą był budynek mieszkalny.

Dobór roślinny obejmuje głównie gatunki rodzime z domieszką drzew i krzewów obcych. W ogrodach barokowych formy kompozycyjne i elementy roślinę są bardzo bogate i dużo bardziej urozmaicone niż we wcześniejszych stylach.

Ogrody barokowe są znane przede wszystkim  z parterów ogrodowych. Wyróżnia się ich kilka odmian:

– Partery haftowe – oparte na ornamencie haftowym i inspirowane kobiercami orientalnymi. Kwiaty pełnią tutaj nadrzędną rolę, stosowano je tylko na obrzeżach.

– Partery rabatowe – symetrycznie wydzielone rabaty kwiatowe otoczenie ścieżkami z piasku lub wielokolorowego materiału. Rabaty otaczał niski żywopłot.

– Partery gazonowe – najprostsze w swojej formie. Często występującym elementem był tutaj rysunek darni na tle żwiru lub piasku.

– Partery oranżeriowe – partery gazonowe wzbogacone o rośliny kubłowe, które ustawiano w szpalerach.

Źródło: pinterest.com

Źródło: pinterest.com

Źródło: pinterest.com

Polskie ogrody barokowe

 W naszym kraju również mamy się, czym pochwalić, ponieważ liczne osoby wzorowały się właśnie na francuskich trendach i tworzyły na ich podobieństwo założenia ogrodowe. Najbardziej efektownym obiektem, który przyjeżdża odwiedzać wielu obcokrajowców jest warszawski Wilanów. Cenne obiekty ma również ogród Czartoryskich w Puławach. Następne piękne ogrody barokowe występują w Białymstoku zwane „Podlaskim Wersalem”, Danasy i Ogród Saski w Warszawie, ogród letni w Łańcucie, ogród w Oliwie, założenie ogrodowe ze zwierzyńcem w Wolborzu i wiele innych.

Źródło: pinterest.com

« »

Dodaj komentarz