Ogród zimowy, czyli zielony salon

O szklanych domach pisał niegdyś Żeromski, ja skupię się na szklanych ogrodach (nie tylko dla bogaczy) – tych mniejszych, ale wcale nie gorszych wersjach dawnych przypałacowych oranżerii.

Ceiling Greenhouse With Flowers. Temperate House Conservatory, Botanical Gardens.

Z czasem, wraz ze zmniejszaniem się pałaców, malały też zimowe ogrody. Dzisiaj są to już tylko przeszklone werandy, zabudowane tarasy, balkony i lodżie. W nich też możesz stworzyć tropikalną dżunglę. Dowiedz się jak to zrobić.

Welcome to the jungle – salon i oranżeria w jednym

Zimowe ogrody wbrew swojej nazwie nie mogą być zimne. To małe cieplarnie, gdzie odpowiednią temperaturę utrzymuje się przez cały rok przy pomocy systemu ogrzewania (w zimie) i wentylacji (w lecie). Oranżerie powiększają powierzchnię użytkową budynku, będąc doskonałym łącznikiem domu z ogrodem, a w miesiącach zimowych pełniąc funkcję zielonego zakątka i wiecznie zielonej oazy, chroniącej przez zimnem. Takie przydomowe szklarnie są doskonałym miejscem do uprawy delikatnych egzotycznych gatunków roślin, które wymagają wysokiej temperatury, wilgotności i światła, czyli większości domowych roślin doniczkowych.

Dzięki ogrodom zimowym przez cały rok możemy przebywać w otoczeniu roślin i wypoczywać w zielonych salonach. 

Północ/Południe

W teorii oranżeria powinna przylegać do domu od ściany wschodniej, południowo-wschodniej lub zachodniej – w praktyce zakładamy ją tam gdzie mamy wystarczająco dużo miejsca. Jest to o tyle proste, gdy ogród zimowy projektujemy przed budową domu, trudne gdy chcemy dobudować go do już istniejącego budynku. Warto wiedzieć, że wystawa północna (bez drogiego systemu doświetlania) nie nadaje się na tropikalny ogród, gdyż do roślin docierałoby zbyt mało światła, za to wystawa południowa (bez odpowiednich cieniówek) przez cały dzień skąpana byłaby w słońcu, tworząc z naszej oranżerii „mikrofalówkę”, w której nawet najtwardsze kaktusy prażyłyby się jak popcorn.

Serre tropicale

Ciepło/Zimno

Ostatnie zimy nie należały do nader srogich, jednak planując ogród zimowy warto zastanowić się nad kosztami ogrzewania (najczęściej jest to efektywny system wodnego lub elektrycznego ogrzewania podłogowego lub mniej efektywne ścienne kaloryfery). Wiosną i jesienią łatwo osiągnąć wewnątrz temperaturę 20 stopni, jednak w zimie (przy -20 na zewnątrz) wiąże się to już ze sporym wydatkiem. Gdy w słoneczne dni temperatura przekracza 25 stopni trzeba uchylić lufciki aby ją obniżyć. Dobra wentylacja reguluje temperaturę, ale zapobiega także nadmiernemu kumulowaniu się wilgoci.

Beautiful exotic plants in a greenhouse in Hamilton Ontario.
Beautiful exotic plants in a greenhouse in Hamilton Ontario.

Aby w oranżerii zmieścił się stół i krzesła, musi mieć co najmniej 10 m². Wykorzystaj maksymalnie niewielka przestrzeń, ustawiając rośliny od podłogi, aż po sufit. 

Kosztowna (do)budowa

Oranżeria powinna więc dobrze komponować się z bryłą domu i być zgodna z przepisami budowlanymi, dlatego jeśli planujesz dobudować ogród zimowy większy niż 25 m², musisz złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Największy wpływ na koszt ma materiał, z jakiego będzie on wykonany. Najmniej zapłacimy za ogród z profili PVC, najwięcej za wykonany z drewna egzotycznego. Najczęściej wykorzystuje się profile aluminiowe z izolacją termiczną, których koszt to powyżej 1000 zł m2 powierzchni przeszklenia, dlatego aby nie wyrzucić pieniędzy w błoto, projektowanie i prace budowlane lepiej zostawić w rękach specjalistów.

Garden greenhouse

Rośliny do ogrodu zimowego

  1. Paprocie (nefrolepis, platycerium, adiantum, asplenium)
  2. Bromeliowate (guzmania, bromelia, tillandsia, frizea, ananas)
  3. Palmy (areka, liwistonia, waszyngtonia, daktylowiec, kokos)
  4. Kaktusy (mammilaria, echinokaktus, ferokaktus, melokaktus, opuncja)
  5. Storczyki (falenopsis, dendrobium, wanda, katleja, cymbidium)
  6. Cytrusy (cytryna, mandarynka, kumkwat, pomarańcza, fortunella)
  7. Pnącza (bluszcz, męczennica, monstera, filodendron, scindapsus)

Temperatura w zimie odpowiednia dla roślin:

10-12 stopni: bluszcz, azalia, cyklamen, kordylina, sansewieria, kamelia, granatowiec, kaktusy, oliwka, cytrusy, hoja, jaśmin i inne

18-20 stopni: rośliny ananasowate, paprocie, palmy, fiołki afrykańskie, aloes, kroton, fikus, bananowiec, dracena, hibiskus i inne

niniejszy artykuł ukazał się w magazynie SlowLife styczeń-luty 2016, autor Sławomir Moty

slow live (Custom)

SlowLife Food & Garden to ogólnopolski magazyn lifestylowy popularyzujący ideę życia bez pośpiechu. Jest czasopismem skierowanych do świadomych i dojrzałych Czytelników poszukujących swojego rytmu we współczesnym świecie, inspiruje do lepszego życia i podejmowania mądrych wyborów