Ogródek jordanowski

23 marca 2012
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Ogródek jordanowski to nic innego jak teren zieleni wytyczony w miastach na potrzeby dzieci czy młodzieży. Można go nazwać po prostu placem zabaw.

Ponad 100 lat temu Doktor Henryk Jordan stworzył pierwszy ogród dziecięcy i zainicjował ideę tworzenia dla dzieci bezpiecznych warunków do zabawy czy sportu w warunkach miejskich. Celem ogródków jordanowskich jest tworzenie znakomitych warunków do swobodnej zabawy dzieci w miejscu, które inspiruje, jest kolorowe i przyciąga. Najmłodsi mieszkańcy miast uwielbiają w takich warunkach i na takich placach zabaw spędzać długie godziny.

Aranżacja ogródka jordanowskiego

W rozwoju dziecka bardzo ważna jest stymulacja kolorem oraz przebywanie w otoczeniu roślin. Nic więc dziwnego, że w ogródkach jordanowskich i na placach zabaw powinno być jak najwięcej kwiatów. A że dzieci lubią wszystkiego dotknąć, donice warto sytuować na różnej wysokości. Część także wysoko, poza ich zasięgiem – na ogrodzeniu, ścianach altanek, latarniach, albo nawet specjalnych masztach. Kwitnące rośliny będą w zasięgu wzroku, pomogą też wydzielić taki zakątek z otoczenia. Dzięki nim i zabawa, i wypoczynek staną się dużo przyjemniejsze.

Źródło: Archiwum Terra

Ogródek jordanowski powinien być usytuowany blisko bloków tak, aby można było obserwować bawiące się dzieci. Oczywiście powinien znajdywać się w miarę jak najdalej od ciągów komunikacyjnych. Grupka bawiących się dzieci potrafi być głośna, dlatego ważne jest, aby ogród jordanowski był usytuowany w takim miejscu  niezakłócającym spokój innym mieszkańcom osiedla.

Plac zabaw nie tylko dostarcza dziecku rozrywek, ale jest też miejscem rozwijania jego sprawności motorycznej, edukacji oraz budowania świadomości społecznej, ekologicznej i wrażliwości na piękno. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie jego programu, który musi uwzględniać również i to, że z placu zabaw równocześnie korzystają dzieci w różnym wieku. Wszystkie elementy programowe na placu należy więc dostosować do potrzeb różnych grup wiekowych dzieci.


Dodaj komentarz