Odnawianie lasów bez strat

13 października 2015
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

W myśl ustawy o lasach z 1991 na Lasach Państwowych i właścicielach lasów ciąży obowiązek utrzymania ciągłości użytkowania, polegający m.in. na  ponownym zalesieniu wykarczowanego terenu, i to w okresie nie krótszym niż 2 lata po usunięciu drzewostanu. Jak efektywnie przeprowadzić ten proces?

hydrogel terra aqua pylisty lasy (5)5Źródło: www.theplaidzebra.com

W myśl dokumentu dozwolone jest racjonalne usuwanie drzew celem pozyskania drewna i innych surowców, jednak tylko w przypadku zapewnienia ciągłości uprawy leśnej w danym miejscu. Innymi słowy, w miejscu każdego wyciętego drzewa musi pojawić się nowa, młoda sadzonka, i to w nie później niż po 2 latach.

hydrogel terra aqua pylisty lasy (1)

Warto pamiętać, że na kondycję młodych sadzonek ma wpływ już ich transport ze szkółki w miejsce docelowe. Aby ograniczyć wysychanie odkrytego systemu korzeniowego, warto zamoczyć go w hydrożelu Aqua w postaci pylistej. Ta nowoczesna, ekologiczna substancja zapewni roślinie optymalną ilość wody w trakcie transportu, dzięki czemu trafią w nowe miejsce w doskonałej kondycji.

hydrogel terra aqua pylisty lasy (3)

Terra Hydrogel Aqua nie przestaje jednak działać w momencie nasadzenia – substancja utrzymuje się na korzeniach i dostarcza do nich wodę również po umieszczeniu w podłożu. Efektem zastosowania hydrożelu już w momencie transportu są zdrowe rośliny, które przetrwają dekady.

hydrogel terra aqua pylisty lasy (4)

Optymalnym momentem na odnawianie lasów jest wiosna lub jesień. Tylko wówczas młode rośliny mają największą szansę na przetrwanie transportu i pierwszych miesięcy w nowym miejscu. Warto wspomóc ich rozwój i zastosować Terra Hydrogel Aqua w postaci pylistej, by uniknąć ustawowych kar, a jednocześnie podarować całemu otoczeniu piękną, młodą roślinę, która w przyszłości przysłuży się kolejnym pokoleniom.

hydrogel terra aqua pylisty lasy (2)

Zobacz jak stosować TerraHydrogelAqua w postaci pylistej:

  1. Przed zasadzeniem rośliny przygotuj dół o głębokości przystosowany do je potrzeb
  2. Wymieszaj TerraHydrogelAqua w postaci pylistej z wodą w odpowiednich proporcjach podanych na opakowaniu
  3. Zanurz korzenie w mieszance -w pojemniku z wodą i hydrogelem zanurz korzenie rośliny tak, aby mieszanka do nich przyległa
  4. Sprawdź lepkość hydrogelu – po zanurzeniu zweryfikuj, czy hydrogel przyległ do korzeni
  5. Włóż sadzonkę do podłoża i zasyp glebą
  6. Obficie podlej! Woda, która dostaje się do gleby, jest wchłaniana przez hydrogel, a następnie cyklicznie oddawana przez okres 5 lat wraz z niezbędnymi substancjami odżywczymi

Dodaj komentarz