Odkrywamy Niezwykłe Kompozycje Roślin Jednorocznych w Olsztynie, 2023 – Inspirująca Podróż od Sadzenia po Kwitnienie

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Zeszłoroczne ogrody w Olsztynie były dla nas prawdziwym źródłem zachwytu. Mieszkańcy i turyści mogli podziwiać ich różnorodność, a także sposób, w jaki ukazywały piękno przemijania w życiu roślin. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni mieliśmy przyjemność śledzić fascynującą podróż kompozycji roślin jednorocznych, które nieustannie rozwijały się, przekształcając przestrzeń w niezwykłe ogrody pełne kolorów i zapachów.

Na początku sezonu, gdy wiosenne słońce zaczęło rozgrzewać ziemię, zespoły ogrodnicze przystąpiły do sadzenia. Światło dzienne odkryło pełnię ich prac, gdy pierwsze pędy wyłoniły się spod ziemi – a były to niezwykłe kompozycje! Często przechodzimy obojętnie koło niesamowitego piękna, szczególnie, gdy jesteśmy pochłonięci myślami, zabiegani i rozkojarzeni. Warto jednak zwrócić na nie uwagę – zielony kolor uspokaja, a samo patrzenie na kolorowe roślinki potrafi poprawić humor! Zdjęcia z tego okresu są jak początkowe strony książki, obiecują fascynującą historię, której głównymi bohaterami są -w tym wypadku – rośliny jednoroczne.

A przy okazji, jeśli zastanawiacie się co posadzić w swojej donicy – mamy dla Was odpowiedź! Kompletny poradnik znajdziecie tutaj! https://inspirowaninatura.pl/co-posadzic-w-duzej-donicy-poznaj-rozne-warianty-ukwiecenia/

Chwila, gdy pierwsze kwiaty pojawiły się na olsztyńskich nasadzeniach, była momentem, w którym ogrody ożyły kolorem i życiem. Zdjęcia z tej fazy sezonu pełne są intensywnych barw i szczęścia, które niesie widok pierwszych kwiatuszków. Nie zapominajmy również o pracy, która została włożona w przemyślenie i zaplanowanie wszystkich tych kompozycji!

Następnie doceńmy tez ogrodników i osoby, które zajmowały się umieszczeniem wszystkiego na swoim miejscu, podlewaniem i doglądaniem roślin, aby te w upalne dni nie zwiędły. Ciężka praca często odbywa się po cichu i mało kto ja widzi i docenia, a praca ta odbywa się dla nas – dla mieszkańców, żebyśmy mogli cieszyć się widokiem zieleni, której jest niestety coraz mniej. A na co postawił Olsztyn w letnim okresie 2023?

Projekt bez nazwy 44

W obsadzie letniej (VI-VIII) możemy wymienić:

 • Donice na Starym Mieście i trzy donice przy ratuszu:
  • Canna cannova 'Bronze Orange’
  • Begonia Dragon
  • Heliotropium arborescens
  • Ipomea batata (jasnozielony i fioletowy)
  • Supertunia vista 'Silverberry’
 • Donice drewniane przy ratuszu:
  • Pelargonium Calliope 'Dark Red’
  • Pelargonium Calliope 'Rose Splash’
  • Dochondra argentea

W miarę jak dni stawały się dłuższe, a temperatury wzrastały, rośliny rosły, wydając delikatne liście i pąki kwiatowe. Zdjęcia z tego okresu pełne są energii i nadziei na przyszłe piękno skryte w tych młodych pędach. Ogrody w Olsztynie rozwijały się wraz z mijającymi tygodniami, a zdjęcia dokumentujące ich rozwój są jak fotogramy w filmie opowiadającym historię natury. Od chwil zamieszania po harmonię pełną kwiatów, nasze kompozycje roślin jednorocznych przechodziły przez wiele faz, zawsze zachwycając swoim urokiem.

Końcowa faza sezonu to czas, gdy kwiaty zaczynają powoli blaknąć, a liście żółknąć. Choć końcówka kwitnienia może być melancholijna, to także czas refleksji nad mijającym sezonem i planowania kolejnych przygód ogrodowych. Olsztyn doskonale poradził sobie ze zmianą nastroju… Wymieniając nasadzenia!

Obsada jesienna (IX-X) obejmowała:

 • Wymianę pelargonii Calliope 'Rose Splash’ na wrzosy 'Amethyst’ (Calluna 'Amethyst’).
 • Urządzenie rabaty wrzosowej w Parku Podzamcze z dodatkiem wrzosów 'Amethyst’, wrzosów 'Golden Angie’, kalocefalusów (Calocephalus brownii) oraz astr 'Island Bahamas’.

Patrząc na zeszłoroczne nasadzenia w Olsztynie, nie możemy się nadziwić, jak wiele zmian mogą przynieść kolejne miesiące. Zdjęcia, które otrzymaliśmy są nie tylko zapisem czasu, ale także przypomnieniem o pięknie natury. Nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, co przyniesie ten rok w olsztyńskich ogrodach!

A jeśli jesteście żądni większej ilości zdjęć, oto fantastyczna galeria, przygotowana przez nas, we współpracy z Zakładem Urządzania i Utrzymania Zieleni Józef Przywoźny Adrianna Konczanin s.c. https://zielen-przywozni.com.pl i Panią Kamilę, z Pracowni Kształtowania Zieleni! Możecie odwiedzić jej stronę tu: http://www.lente.com.pl/ 🙂

Na koniec chcemy dodać też coś od siebie – kawałek naszej współpracy z Olsztynem, która miała miejsce już kilka lat temu. Zapraszamy Was do zapoznania się z wpisem, w którym pokazywaliśmy najciekawsze realizacje, a zdjęcia wciąż zachwycają – podobnie jak te, które prezentujemy dzisiaj, dzięki życzliwości Pani Kamili.

Życzymy Wam przyjemnej lektury i serdecznie zapraszamy ponownie na naszego bloga! Nie zapomnijcie także zapisać się do naszego newslettera i podzielić się swoimi komentarzami! Pozdrawiamy!


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz