Od kawałka drzewa do dzieła sztuki

Od kawałka drzewa do dzieła sztuki


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Sztuka ma wiele imion, a nieograniczony potencjał artystów wciąż nas zadziwia. Tym razem chcielibyśmy pokazać Wam wysmakowane połączenie designu z otaczającą nas przyrodą.

frame-1

Źródło: thisiscolossal.com

Kalifornijski artysta Darryl Cox mieszkający na stałe w stanie Oregon przekonuje, że plastycznym dziełem sztuki może być nie tylko obraz. Równie ważne jak to, co włożymy w ramy i powiesimy na ścianie, są same ramy. A te tworzone przez niego w zaciszu jego pracowni bez wątpienia można uznać za dzieła sztuki.

frame-5

Źródło: thisiscolossal.com

Cox łączy bowiem ze sobą ponad stuletnie, bogato zdobione ramy obrazów z fragmentami gałęzi drzew, które znajduje w lasach środkowego Oregonu. Dzięki zastosowanej przez niego technice gałęzie zdają się być integralnymi częściami stworzonych ludzką ręką obiektów, a gotowe już dzieła („Fusion Frames”) zyskują na oryginalności. Żadna z prac artysty nie jest podobna do innej, każda jest na swój sposób niepowtarzalna, gdyż jak on sam przyznaje: „Każda z ram przedstawia osobną historię zarówno jej poszczególnych części, jak i całego dzieła. Każda z nich to swego rodzaju kronika uzupełniona bliznami i zdobieniami.”

frame-6

Źródło: thisiscolossal.com

Artysta zamiłowanie do natury oraz rzeźbienia w drewnie wyniósł z domu, gdyż jego ojciec z zawodu był stolarzem, a w wolnym czasie zajmował się też tworzeniem rzeźb ogrodowych.

frame-7

Źródło: thisiscolossal.com

Praca nad jedną ramą zajmuje wiele godzin, trzeba jednak przyznać, że sam efekt jest oszałamiający. Ponadto biorąc pod uwagę fakt, że ramy potrzebne do wykonania tych arcydzieł wykonane są z drewna, można stwierdzić, że prace Coxa skłaniają do refleksji nad tym, jak wiele człowiek zawdzięcza Matce Naturze.

frame-9

Źródło: thisiscolossal.com

frame-10

Źródło: thisiscolossal.com

Dodaj komentarz