O wilku mowa

20 listopada 2015
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Jest niebezpieczny, nieprzewidywalny i żądny krwi. Opinia na temat wilka jest kiepska i… nieprawdziwa. Możesz ją zmienić – wystarczy, że „adoptujesz” jednego z nich.

adoptuj wilka (1)Źródło: www.pixabay.com

Polska populacja wilka liczy sobie około 1000 osobników i należy do największych w Europie. To bardzo niewiele, zważywszy na fakt, że dawniej były niemalże pospolitymi mieszkańcami lasów. Wbrew temu co się o nich sądzi, nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Mało tego: polowania i kłusownictwo sprawiły, że to właśnie ludzie są dla nich śmiertelnym niebezpieczeństwem. Organizacja ekologiczna WWF zachęca do zmiany myślenia i wsparcia polskiego wilka poprzez symboliczną adopcję.

adoptuj wilka (6)Źródło: www.pixabay.com

Na terenie Polski ulokowana jest swojego rodzaju wilcza ostoja. To właśnie z naszego kraju pochodzą drapieżniki, które ponownie zasiedlają tereny rozpościerające się na zachód od Odry. Polskie drapieżniki są ustawowo chronione, jednak mimo to nadal grozi im wyginięcie.

adoptuj wilka (5)Źródło: www.pixabay.com

Największym zagrożeniem dla wilków są polowania. Bezpośrednie sąsiedztwo krajów, w których nie są objęte ochroną sprawia, że tuż po przekroczeniu granicy z Ukrainą, Białorusią, Słowacją czy Litwą, natychmiast stają się celem myśliwych i kłusowników. Wilkom obce są geograficzne podziały, dlatego w niebezpieczeństwie są również osobniki, które na co dzień żerują na terenie Polski i przypadkowo zapuszczają się na zagraniczne spacery.

adoptuj wilka (4)Źródło: www.pixabay.com

Cytując za Pawłem Średzińskim z organizacji WWF Polska, Z jednej strony mamy konflikt hodowców z wilkami, które mogą powodować szkody w niewłaściwie zabezpieczonych stadach zwierząt. Z drugiej, rywalizację z myśliwymi traktującymi tego drapieżnika, jako gatunek, na który powinno się znów polować, bo „powoduje szkody w łowisku”. Wilki giną także w czasie nielegalnych polowań oraz z rąk kłusowników.

adoptuj wilka (3)Źródło: www.pixabay.com

Organizacja WWF już od 2007 roku dąży do poprawienia naszych stosunków z wilkiem. Przekazuje hodowcom elektryczne pastuchy i szkolone psy, by zapobiec atakom drapieżników na zwierzęta gospodarskie. Nieustanie trwają również starania do ustanowienia wilka gatunkiem chronionym we wschodniej części Karpat.

adoptuj wilka (2)Źródło: www.pixabay.com

Najnowszą inicjatywą mającą na celu zwiększanie świadomości i ratowanie populacji tych majestatycznych drapieżników jest akcja „zaadoptuj wilka”. Aby pomóc zwierzętom, wystarczy wejść na stronę www.wilk.wwf.pl i dokonać wirtualnej adopcji. W zamian za dotację otrzymasz specjalny adopcyjny certyfikat. Pozyskane w ten sposób środki zostaną przekazane na zakup kolejnych elektrycznych pastuchów oraz prowadzenie monitoringu wilczych stad. WWF wraz z najlepszymi rysownikami prowadzi również akcję na rzecz zmiany wizerunku żądnego krwi wilka.

Dodaj komentarz