Nutka egzotyki na co dzień

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Czerwień, pomarańcz i słoneczna żółć – do tego naturalne palmy, kolorowe kwiaty i wygodne miejsce relaksu. Wbrew pozorom nie opisujemy pocztówki z odległych, ciepłych plaż, bowiem tak ciekawe widoki można podejrzeć w Leonding – jednej z austriackich miejscowości. Wszystko za sprawą dużych donic o niezwykłych właściwościach…

Leonding to miasto w północnej Austrii, które podobnie wiele innych miast w europie zmagało się z kwestią „umeblowania” rozległego placu w centrum. Szczególnym wyzwaniem okazało się stworzenie ciekawej oprawy dla dość nietypowego, bo w dużej mierze przeszklonego gmachu ratusza, który jest dominującym elementem przestrzeni.

Od dekoracji wymagano tego, by zrównoważyły górujący nad rynkiem budynek, a jednocześnie wprowadziły do niego kolory i naturę. Kolorowych, dużych donic nie brakuje na rynku dekoracji, jednak do Leonding trafiły modele inne niż wszystkie. Barwne, pokaźne pojemniki na rośliny, jakie trafiły do miasta w sierpniu tego roku wyróżniają się dodatkowymi atutami: poza tym, że mieszczą duże rośliny, są również mobilnymi stołami i siedziskami!

donice miejskie gianto tablo gainto sito terrafom (3)

źródło: Stadtgemeinde Leonding

Niespotykana nigdzie indziej forma to nie jedyna przewaga donic Gianto Sito i Tablo. Aby odkryć ich kolejne walory, wystarczy przyjrzeć się podstawie: ukrywane w dnie żłobienia dla wózków paletowych otwierają przed miastem Leonding kolejne możliwości – donice mogą być w każdej chwili szybko przeniesione, by zwolnić przestrzeń dla imprez pod otwartym niebem bądź w mgnieniu oka stworzyć szereg lub inny układ.

Mobilność wybranych dla miasta Leonding donic idealnie wpasowuje się w obowiązujący już na całym świecie trend. Wszystkie elementy tworzące wspólne przestrzenie powinny być odpowiedzią na zapotrzebowanie mieszkańców, którzy oczekują różnych rozwiązań i odmiennych sposobów aranżacji swojej okolicy (więcej na ten temat: tutaj). Dzięki temu miasta stają się dynamiczne i tętnią życiem, w pozytywny sposób zaskakują, pogłębiając tym samym poczucie przynależności do konkretnego zakątka.

donice miejskie gianto tablo gainto sito terrafom (3)

źródło: Stadtgemeinde Leonding

Soczyste odcienie donic Gianto Sito i Tablo, jakie można oglądać w sercu Leonding okazały się inspiracją dla ogrodników – przecież w centrum środkowoeuropejskiego miasta również może zakwitnąć egzotyczna palma!

Brak ograniczeń w „meblowaniu” i użytkowaniu donic są ukłonem w stronę mieszkańców. Dzięki przemyślanej budowie przechodnie mogą siadać na szerokich rantach niczym na wygodnej ławce. W nieco wyższym modelu donicy Gianto rant staje się blatem, na którym można postawić np. napój… a to wszystko w otoczeniu żywych kolorów i przywodzących na myśl egzotykę roślin!

Dodaj komentarz