Nowy podwórzec w Lublinie!

10 czerwca 2016
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Nowoczesna strefa relaksu, a w niej między innymi: modułowe ławki, huśtawki oraz kwietniki. To tylko niektóre atrakcje, jakie znajdą się na nowym podwórcu miejskim w Lublinie.

meble miejskie podwórzec lublin (111Źródło: www.lublin112.pl

Pierwszy podwórzec miejski w Lublinie powstanie już niedługo na ulicy 1 Maja przy skrzyżowaniu z Wolską i Kunickiego. Pomysł stworzenia tak zwanego „woonerfu” jest rezultatem konsultacji społecznych, rozwiązania pozwalającego odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców, które z zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Zanim jednak mieszkańcy Lublina podjęli decyzję o tym, w jaki sposób ma być zagospodarowana ulica 1 Maja, mogli najpierw przetestować proponowane im możliwości w praktyce. W taki oto sposób modułowe ławki miejskie i kwietniki znalazły się w przestrzeni publicznej jako element urozmaicający tegoroczną Noc Kultury, która przypadała z 4 na 5 maja.

Pomysł wprowadzenia do przestrzeni publicznej dość nietypowych, bo modułowych ławek, wyszedł od społeczników z Punktu Kultury, którzy wzięli pod uwagę najważniejsze postulaty mieszkańców. Miało być wygodnie, funkcjonalnie, solidnie i… kolorowo.

meble miejskie podwórzec lublin (3)Źródło: www.facebook.com/Krzysztof.Zuk

I tak też się stało. Nowy miejski podwórzec to 100 m kw. strefy zarówno biernego relaksu, jak i rekreacji z ławkami, leżankami, ale też i huśtawkami oraz stojakami na rowery. Przyjaznego wizerunku całości dopełniają kolorowe donice z roślinami i kwietniki montowane na latarniach wokół nowego obiektu.

Jak zapewniają autorzy przedsięwzięcia, woonerf z Lublina jest odbiciem przestrzeni publicznej w skali mikro, jednak nie tylko w kwestii wizualnej. Powstanie powrócą spotkało się z głosami sprzeciwu, licznymi wątpliwościami, które rozwiać mogła dopiero dyskusja  – podobnie jak w przypadku wielkich miejskich inwestycji… a także zwykłych, codziennych ludzkich relacji. Wątpliwości budziło ograniczenie miejsc parkingowych, jak i zmniejszenie przestrzeni chodnika, ale przede wszystkim kwestia zachowania bezpieczeństwa: o tę zadbano, montując całodobowy monitoring.

meble miejskie podwórzec lublin (1)Źródło: www.facebook.com/Krzysztof.Zuk

Przewaga zalet nad wadami przedsięwzięcia, a przede wszystkim niezaprzeczalna rola w integrowaniu lokalnej społeczności sprawiła, że przewagą głosów podjęto decyzję o stworzeniu nowego podwórca, który będzie otwarty dla wszystkich mieszkańców aż do końca lata.

Entuzjastyczne opinie, jakie czytamy na  Facebookowym profilu prezydenta Lublina, Pana Krzysztofa Żuka, nie pozostawiają żadnych wątpliwości: każde polskie miasto zasługuje na integrującą społeczność, tak funkcjonalną strefę relaksu. Z niecierpliwością czekamy więc na kolejne!

 

Zapisz