Nie tylko funkcja!

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
W przestrzeniach publicznych liczy się przede wszystkim funkcjonalność, a jednocześnie kompaktowość, a więc tylko dobrze przemyślane rozwiązania. Na dekoracje bez wyrazu nie powinno być miejsca!

Specyfika przestrzeni miejskiej niesie za sobą konkretne wymagania wobec stosowanych w niej rozwiązań. Tak zwane „meble miejskie” nie tylko stanowią element czysto funkcjonalny – już od kilku dekad wspólne miejsca stanowią bowiem odzwierciedlenie najnowszych trendów wnętrzarskich w skali makro. Dekoracje muszą nie tylko spełniać podstawową, powierzoną im rolę!

donica miejska gianto sito terraform

źródło: www.terraform.pl

Nowoczesne meble miejskie to przede wszystkim ergonomiczna forma, estetyczny wygląd i wiele zastosowań w jednym rozwiązaniu. W gęstej zabudowie stawia się na dekoracje, które pozwalają „przemycić” do wspólnych przestrzeni kilka korzyści jednocześnie – bez zabierania tak cennego miejsca.

Odpowiedzią na takie zapotrzebowanie stają się mobilne dekoracje z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Te stabilne, estetyczne elementy, niosą za sobą odpowiedzi na potrzeby mieszkańców. Podczas gdy „zwyczajna” mała architektura to ‘tylko ławka’ bądź ‘tylko stół’, donice miejskie Gianto Tablo i Sito, kryją w sobie znacznie więcej:

  • Mieszczą rośliny, i to również te naprawdę duże!
  • Są praktyczną ławką miejską lub stabilnym stołem,
  • Dzięki oryginalnej formie i atrakcyjnej kolorystyce zdobią przestrzeń,
  • Mogą być dowolnie przenoszone, dzięki profilowanym żłobieniom dla wózka paletowego,
  • Wprowadzają roślinny element w miejscach pozbawionych naturalnego podłoża, na przykład na placach, ale… równie dobrze uzupełniają istniejącą aranżację kwiatową – przykładowo w parkach.

Aleksandrów_Łódzki_Gianto_Tablo_180_meble miejskie terra

źródło: www.terraform.pl

To już ogólnoświatowy trend – „zieleń miejska” (rozumiana w tym przypadku jako kwietniki, parklety, miniparki, donice lub inne rozwiązania z funkcją pojemnika na rośliny) staje się niemal tak samo „mobilna” jak telefony, Internet czy telewizja. Zamiast trwale nasadzonych drzew, roślin ozdobnych czy krzewów, coraz śmielej w miastach sięga się po przenośne donice, które są kompromisem pomiędzy dwoma potrzebami: otaczania się naturą i tworzenia coraz to nowej, niezabudowanej przestrzeni w miastach.

donice-gianto-tablo-sito-meble-miejskie

źródło: www.terraform.pl

Mobilna zieleń miejska staje się odpowiedzią na tak zdefiniowane potrzeby. Sprawdza się tam, gdzie nie ma miejsca na nasadzenia w podłożu ze względu na brukowaną nawierzchnię lub skomplikowaną sieć podziemnej infrastruktury, której nie można przysłaniać rabatami na powierzchni. To również rozwiązanie dla miejsc o zróżnicowanych zastosowaniach, na przykład placów czy rynków, a także sposób na uniknięcie niedogodności związanych z zimą i jesienią, kiedy to kwiaty nie kwitną, a pojemniki powinny być magazynowane.

donice-gianto-tablo-sito-meble-miejskie

źródło: www.terraform.pl

Spośród rozwiązań najnowszej generacji, dedykowanych dla zieleni miejskiej, warte polecenia są mobilne donice, które już w toku produkcji dostosowane są do przenoszenia. Przykładowo, wielkie donice Gianto Sito i Tablo mają w podstawie żłobienia dla wózka paletowego, są przy tym znacznie lżejsze niż tradycyjne, betonowe gazony, co czyni je wysoce mobilnymi. Spośród dodatkowych atutów tych pojemników warto wymienić dwojakie zastosowanie dodatkowe uzyskane dzięki poszerzeniu rantu w górnej części donicy: jako ławki bądź stołu z nasadzoną centralnie (najlepiej sezonową) rośliną. Wykończenie w żywym kolorze i ciekawa forma sprawiają, że otoczenie zyskuje ciekawy, dynamicznie zmieniający się element.

gianto tablo terraform pl

źródło: www.terraform.pl


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group

Dodaj komentarz