Nie tylko Central Park – o zieleni miejskiej Nowego Jorku

Tagi: meble miejskie, nowy jork, terrain, zieleń miejska, 24 września 2018
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Co przywodzi na myśl wspomnienie Nowego Jorku? Chyba przede wszystkim gęsto zabudowane, pełne wieżowców, miasto, intensywny ruch kołowy, tłumy przechodniów. Nie bez powodu mówi się o tym mieście, że „nigdy nie śpi”, jednak istnieją tu liczne strefy relaksu pośród zieleni, i nie jest to jedynie słynny Central Park. Jak to możliwe?

Grupa architektów z biura Terrain dokłada starań, by Nowy Jork stał się możliwie najbardziej przyjaznym miejscem do życia. Od podszewki znają bardzo intensywny tryb życia, dlatego starają się proponować mieszkańcom miejsca relaksu, a dodatkowo – przyczyniają się do rewitalizacji zaniedbanych przestrzeni.

źródło: www.terrain-nyc.net

 Po intensywnym dniu pracy w przeszklonych wieżowcach, po godzinach w szkołach czy innych wyczerpujących zajęciach każdy, bez względu na miejsce zamieszkania, szuka wyciszenia. Właśnie z myślą o powstawaniu kolejnych stref, biuro proponuje rozmaite rozwiązania. Do najciekawszych należy Dziedziniec 5-6 w Industry City. To kompleks, w którym funkcjonuje ponad 600 przedsiębiorstw, które do sprawnej pracy potrzebują czegoś więcej niż wygodnego fotela…

źródło: www.terrain-nyc.net

Nowy dziedziniec pozwala na uczestniczenie w hortoterapii (więcej na ten temat tutaj – klik), i to każdemu z mieszkańców. W przestrzeni placu znajdziemy nowoczesne ławki miejskie, wielkie donice z żywymi drzewami, krzewami i innymi roślinami, a także uwielbiane przez mieszkańców Stanów Zjednoczonych – stoły piknikowe. To nie lada gratka w otoczeniu zdominowanym przez stal i szkło!

źródło: www.terrain-nyc.net

Co ciekawe, wspomniany dziedziniec jeszcze do 1974 roku stanowił dok załadunkowy, a obecnie dynamicznie przekształca się w pełen zieleni krajobraz z miniaturowym lasem, ogrodem, siedziskami i murawą. Zaprojektowany przez architektów z Terrain plac to ukłon w stronę lokalnych społeczności, która potrzebuje miejsc relaksu i która chce, by jej otoczenie zmieniało się na lepsze. W portfolio grupy znajduje się jeszcze więcej ciekawych projektów – zajrzyjcie pod adres: klik.

źródło: www.terrain-nyc.net

Postindustrialne tereny zyskują w Nowym Jorku odświeżoną formę, jednak to pomysł nie tylko dla zagranicznych miast. Warto zaznaczyć, że Dziedziniec 5-6 to klasyczna „studnia”, czyli przestrzeń położona między budynkami fabrycznymi – takimi samymi, jakich mnóstwo również w Polsce. Może to czas na to, by i im nadać nowe życie? Trzymamy kciuki!

 galeria – źródło: www.terrain-nyc.net