Plebiscyt
Natura zwyciężyła

Natura zwyciężyła

12 czerwca 2015


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Tym razem w odwiecznym pojedynku pomiędzy człowiekiem a naturą możemy ogłosić zwycięstwo przez nokaut tej drugiej. Zobaczcie jak skutecznie odzyskuje to, co niegdyś zagarnęliśmy.

wioska Houtou Wan (1)Źródło: www.mymodernmet.com

W ujściu rzeki Jangcy znajduje się niewielka wyspa skrywająca ogromny sekret. To właśnie tutaj położona jest opuszczona rybacka wioska, która jest powoli wchłaniana przez świat dzikiej przyrody. Gęstwina bluszczu i traw wspina się po kamiennych ścieżkach i murach domostw, które jeszcze pół wieku temu były zamieszkane przez rybaków i ich rodziny.

wioska Houtou Wan (2)Źródło: www.mymodernmet.com

Zamieranie świata wioski Houtou Wan nie jest jednak niczym wyjątkowym. To tylko jedna z wielu osad, które na skutek rozwoju gospodarczego Chin i nadmiernej eksploatacji okolicznych wód stała się miastem duchów.

wioska Houtou Wan (8)Źródło: www.amusingplanet.com

To zaskakujące, że przed półwieczem wioska Houtou Wan była dynamicznie rozwijającą się osadą rybacką. Wystarczyło zaledwie kilka dekad, by natura upomniała się o swoje prawa i stopniowo zagarnęła teren zagospodarowany przez człowieka. Tak właśnie powstała budząca zarazem niepokój i zachwyt kraina, będąca doskonałym świadectwem tego, jak niewiele znaczymy wobec potęgi świata dzikiej przyrody.

wioska Houtou Wan (6)Źródło: www.amusingplanet.com

wioska Houtou Wan (5)Źródło: www.mymodernmet.com

wioska Houtou Wan (4)Źródło: www.mymodernmet.com

wioska Houtou Wan (3)Źródło: www.amusingplanet.com

wioska Houtou Wan (1)Źródło: www.mymodernmet.com

wioska Houtou Wan (7)Źródło: www.mymodernmet.com

wioska Houtou Wan (9)Źródło: www.amusingplanet.com

« »

2 komentarze do wpisu „Natura zwyciężyła”

  1. Kiedyś zastanawiałem się jak szybko natura by zwyciężyła np. w miastach , gdyby człowiek nie kosił, nie przycinał i nie zabijał zieleni. Odkąd mam działkę i obserwuję jak to wszystko rośnie z tygodnia na tydzien, wiem, że nie zajęłoby to dużo czasu 🙂

Dodaj komentarz