Natura w mieście

wieże kwiatowe - Warszawa

Przyjemnie jest żyć w mieście pełnym pięknych roślin. Nie muszą być one niezwykłe i wyszukane – wystarczy, gdy będą po prostu zdrowe. Jakie rośliny sprawdzą się w przestrzeni miejskiej?

wieże kwiatowe - WarszawaŹródło: archiwum Terra

Każdy z nas lubi relaksować się w przestrzeni, w której znajdują się kwiaty i drzewa. Taki wypoczynek jest cenny, gdyż wśród zieleni dostarczającej zmęczonym oczom wytchnienia, wśród korzystnego dla organizmu wilgotnego powietrza nasyconego życiodajnym tlenem, nasz organizm szybciej nabiera sił i regeneruje się po całym męczącym dniu czy to w pracy, czy w szkole.

Jest to ważne zwłaszcza w przestrzeni miejskiej, w której nie brakuje zanieczyszczeń, a powietrze jest suche. Nasze miasta dostarczają nam również zmęczenia i nerwowego napięcia, ponieważ nie brakuje w nich hałasu. Dlatego tak ważne dla naszego odpoczynku są parki, skwery miejskie, a także podwórka między budynkami.

wieże kwiatowe w WarszawieŹródło: archiwum Terra

Jakie rośliny wybrać do takich miejsc?

Po pierwsze, powinny być one odporne na niesprzyjające warunki miejskie. Po drugie, nie powinny dostarczać nam dodatkowej pracy, najlepiej jeśli będą mieć małe wymagania co do pielęgnacji. Powinny być również odpowiednio dobrane do funkcji, jaką będą pełnić. Jedne mogą przysłaniać słońce i chronić od wiatru oraz hałasu, inne będą tylko zdobić.

Odpowiednim rozwiązaniem okażą się kaskadowe konstrukcje kwietnikowe, które nie wymagają częstego podlewania, przycinania czy nawożenia. Wieże kwiatowe pozostawione same sobie wyglądają naprawdę efektownie. Pamiętajmy tylko o jednej ważnej kwestii: aby dobrać do danego miejsca odpowiednie kwiaty.

wieże kwiatowe - WarszawaŹródło: archiwum Terra

wieże kwiatowe - WarszawaŹródło: archiwum Terra

Ich zaletą jest fakt, że możemy usytuować je w dowolnie przez nas wybranym miejscu. Sprawdzą się na placach, w centrum miasta. Odpowiednio ozdobią rynek, a parkowi dodadzą charakteru. W wieżach kwiatowych możemy też umieścić jesienno-zimowe kompozycje. W ten prosty sposób wprowadzimy naturalny pierwiastek do miasta.